برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1381 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 17 تا صفحه 22 .
 
عنوان مقاله: 

تغييرات تستهاي آزمايشگاهي در بيماران سيروز كبدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: سيروز فرآيند منتشري است که با فيبروز و دگرگوني ساختمان طبيعي کبد همراه با طيف وسيعي از تظاهرات باليني مشخص مي شود. اختلالات کار و کبد و تغييرات تستهاي خوني عملکرد کبدي در اثر تخريب هپاتوسيتها در اين بيماران اتفاق مي افتد. مطالعه حاضر به منظور بررسي اين تغييرات انجام گرفته است.
مواد و روش کار: اين مطالعه توصيفي مقطعي بر روي 55 بيمار مبتلا به سيروز کبدي با آنتي ژن سطحي هپاتيت B منفي که طي دو سال به روش نمونه گيري آسان انتخاب شده بودند، انجام گرديد. از هر يک نمونه ها 5 ميلي ليتر خون گرفته شد و آزمايشات تعيين ميزان هموگلوبين، آنزيم هاي کبدي، بيلي روبين و پروتئين هاي خون و نيز زمان پروترومبين خون انجام شد.
يافته ها: بيماران مورد بررسي 27 نفر مرد و 28 نفر زن بودند. ميانگين آنزيم هاي کبدي و گلوبولين در اين بيماران بالاتر از حد طبيعي و هموگلوبين و آلبومين خون کمتر از حد طبيعي بود. افزايش زمان پروترومبين در بيماران مشاهده گرديد. در بيماران بالاتر از 59 سال، افزايش آنزيمهاي کبدي در مقايسه با ساير گروههاي سني کمتر بود و با افزايش سن ميزان آلبومين کاهش و ميزان گلوبولين افزايش داشت.
نتيجه گيري: يافته ها: اين بررسي نشان مي دهد که بيماران سيروز کبدي دچار اختلالات هماتولوژيک متعددي مي گردند که عوارض زيادي را در پي دارد. بنابراين انجام تستهاي آزمايشگاهي سريال براي اداره اين بيماران لازم است تا نسبت به کنترل عوارض ايجاد شده اقدام گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 773
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی