برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل تاثير هدفمند کردن يارانه ها بر درآمد و هزينه کلان شهرها (تشخيص فرآيندها و تاثيرات بعد از اجراي هدفمند کردن يارانه ها؛ مطالعه موردي کلان شهر اصفهان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اداری و اقتصاد، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 
اگر شهرداري را به مثابه يک بنگاه اقتصادي در نظر گيريم که در حال فعاليت توليدي، مصرفي و سرمايه گذاري مي باشد، بطور مستقيم يا غيرمستقيم، و منفي يا مثبت تحت تاثير افزايش قيمت نهاده هاي انرژي قرار مي گيرد چرا که شهرداري ها به طور متوسط حدود 30 درصد از مصارف بودجه اي خود را به حمل ونقل و ساخت و ساز شهري اختصاص مي دهند و انتظار بر اين است که اين بخش از هزينه ها، مستقيما و به طور منفي بودجه شهرداري را تحت تاثير قرار دهند. در مقابل بيش از 50 درصد از کل منابع بودجه اي شهرداري از محل درآمد عوارض ساختماني تامين مي شود. در اين رديف درآمدي، بيش از 80 درصد از درآمد مربوط به عوارض فروش تراکم است و انتظار مي رود با حذف يارانه هاي حامل هاي انرژي و تغيير در قيمت مصالح ساختماني، بازار مسکن تحت تاثير قرار گرفته و اين بخش از درآمد شهرداري نيز تحت تاثير قرار گيرد. در اين مقاله اثرات هدفمند کردن يارانه ها بر درآمد و هزينه شهرداري اصفهان به دو صورت قبل از هدفمند کردن بر اساس پيش بيني و برآورده ها و پس از اجراي هدفمند کردن بر اساس داده هاي واقعي اندازه گيري شده است. همچنين در اين مقاله سعي شده است ديدگاه مديران و کارشناسان ارشد شهرداري اصفهان با توجه به نمونه غير تصادفي در خصوص اثرات هدفمند کردن يارانه ها سنجش شود. نتايج روش ها نشان مي دهد هدفمند کردن يارانه ها هم بصورت مستقيم و هم بصورت غير مستقيم بر درآمد و هزينه شهرداري اصفهان اثر داشته است، اگر چه در برخي از قسمت ها نتايج واقعي داراي تفاوت معني داري با پيش بيني ها و برآوردهاي انجام شده قبل از اجراي قانون دارد؛ اما بصورت کلي نتايج واقعي با برآوردهاي اثرات همگرا و همنوا هستند. نتايج نشان مي دهد که هزينه هاي شهرداري بصورت مستقيم و غير مستقيم بلافاصله تحت تاثير قرار گرفته است ولي درآمدهاي شهرداري بصورت با وقفه متاثر گرديده اند؛ ديدگاه مديران و کارشناسان در خصوص تاثير هدفمند سازي يارانه ها همراستا با نتايج بدست آمده از اثرات واقعي مي باشد. همچنين در اين مقاله راهکارهاي سياستي براي شهرداري هاي کلان شهرها در خصوص هدفمند سازي يارانه ها و اثرات آن ارائه شده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اکبری، ن.، و موذن جمشیدی، س. (1390). تحلیل تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر درآمد و هزینه کلان شهرها (تشخیص فرآیندها و تاثیرات بعد از اجرای هدفمند کردن یارانه ها؛ مطالعه موردی کلان شهر اصفهان). مدیریت شهری, 9(ویژه نامه), 41-60. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=165444Vancouver : کپی

اکبری نعمت اله، موذن جمشیدی سیده هما. تحلیل تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر درآمد و هزینه کلان شهرها (تشخیص فرآیندها و تاثیرات بعد از اجرای هدفمند کردن یارانه ها؛ مطالعه موردی کلان شهر اصفهان). مدیریت شهری. 1390 [cited 2022January24];9(ویژه نامه):41-60. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=165444IEEE : کپی

اکبری، ن.، موذن جمشیدی، س.، 1390. تحلیل تاثیر هدفمند کردن یارانه ها بر درآمد و هزینه کلان شهرها (تشخیص فرآیندها و تاثیرات بعد از اجرای هدفمند کردن یارانه ها؛ مطالعه موردی کلان شهر اصفهان). مدیریت شهری, [online] 9(ویژه نامه), pp.41-60. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=165444. 

 
بازدید یکساله 224 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی