برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نتايج سونوگرافي مهبلي و گزارش آسيب شناسي در خون ريزي هاي غيرطبيعي رحمي در مراحل قبل و بعد از يائسگي در 100 زن مراجعه كننده به درمانگاه زنان بیمارستان قائم (عج) از فروردین 80 لغایت فروردین 81

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی مشهد، احمدآباد خیابان پرستار، پرستار1، ساختمان4
 
چکیده: 

هدف: مقايسه نتايج سونوگرافي مهبلي و گزارش آسيب شناسي در خون ريزي هاي غيرطبيعي رحمي در مراحل قبل و بعد از يائسگي در 100 زن مراجعه کننده به درمانگاه زنان بيمارستان قائم (عج) از فروردين 80 لغايت فروردين 81.
مواد و روش ها: نوع مطالعه توصيفي و تحليلي مقطعي بوده است که در آن 100 خانم مبتلا به خون ريزي غيرطبيعي که به درمانگاه زنان مراجعه کرده بودند به صورت تصادفي انتخاب شدند که در تمام سونوگرافي مهبلي انجام شد و سپس تمام بيماران کورتاژ بيوپسي شدند و نتايج آسيب شناسي و سونوگرافي با يکديگر مقايسه شدند.
نتايج: نتايج آسيب شناسي شامل: آندومتر ترشحي 28%، آندومتر پروليفراتيو 20%، آندومتر هيپرپلازيک 17%، بدخيمي %11؛ %3) سرطان آندومتر و 8% سرطان دهانه رحم)، آندومتر آتروفيک 8% و بقيه موارد در %5 بيماران ديده شد. صحت تشخيص سونوگرافي مهبلي در مقايسه با جواب آسيب شناسي بيشتر در موارد آندومترهيپرپلازيک (39%) و ميوم رحمي (34%) بوده است.
نتيجه گيري: سونوگرافي مهبلي يک روش تشخيصي غيرمهاجم است. و بسياري از ضايعات ژنيکولوژي را مي توان با آن تشخيص داد و به عنوان يک وسيله راهنما جهت انجام اعمال تشخيصي دقيق تر مثل کورتاژ بيوپسي از آن استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ثقفی، ن. (1383). مقایسه نتایج سونوگرافی مهبلی و گزارش آسیب شناسی در خون ریزی های غیرطبیعی رحمی در مراحل قبل و بعد از یائسگی در 100 زن مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان قائم (عج) از فروردین 80 لغایت فروردین 81. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, 7(2), 56-60. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=16523Vancouver : کپی

ثقفی نفیسه. مقایسه نتایج سونوگرافی مهبلی و گزارش آسیب شناسی در خون ریزی های غیرطبیعی رحمی در مراحل قبل و بعد از یائسگی در 100 زن مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان قائم (عج) از فروردین 80 لغایت فروردین 81. مجله زنان مامایی و نازایی ایران. 1383 [cited 2021October27];7(2):56-60. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=16523IEEE : کپی

ثقفی، ن.، 1383. مقایسه نتایج سونوگرافی مهبلی و گزارش آسیب شناسی در خون ریزی های غیرطبیعی رحمی در مراحل قبل و بعد از یائسگی در 100 زن مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان قائم (عج) از فروردین 80 لغایت فروردین 81. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, [online] 7(2), pp.56-60. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=16523. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی