برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي انتخاب روش زايمان و علل آن از ديدگاه بيماران مراجعه كننده به مراكز درماني شهر سمنان (نيم سال اول 1383)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی سمنان، بیمارستان امیرالمومنین، بخش زنان و زایمان
 
چکیده: 

هدف: هدف از اين مقاله ارزيابي ديدگاه بيماران در مورد روش زايمان و علت اين انتخاب و بررسي علل افزايش ميزان عمل سزارين مي باشد.
روش مطالعه: اين مطالعه به روش توصيفي - تحليلي در نيم سال اول 1383 در شهر سمنان انجام شد. در اين مطالعه کليه خانمهاي بارداري که در زمان مذکور به بيمارستان اميرالمومنين سمنان يا مطب متخصصين زنان مراجعه کرده بودند توسط پرسشنامه هايي مورد سوال قرار گرفتند و نوع زايمان انتخابي و علت آن و شغل و تحصيلات و تعداد حاملگي بيمار ثبت شد. خانم هايي که سزارين قبلي بودند يا تمايل به زايمان خاصي نداشتند از مطالعه حذف شدند. پس از جمع آوري اطلاعات، داده ها استخراج و با استفاده از نرم افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل آماري توسط متخصصين آمار قرار گرفت.
نتايج: تعداد 400 بيمار مورد پرسش قرار گرفتند که 248 نفر (62 درصد) زايمان به روش طبيعي و 152 نفر (38 درصد) زايمان به طريق سزارين را انتخاب کردند. شايعترين علل تمايل به زايمان طبيعي درد کمتر بعد از زايمان در  36درصد و بهبودي سريع تر در 33 درصد بود و شايعترين علت تمايل به سزارين ترس از درد زايمان طبيعي در 59 درصد بود. در مورد ارتباط شغل بيمار با نوع زايمان انتخابي در دو گروه خانه دار و غيرخانه دار، ارتباط آماري معني دار بين گروه خانه دار و تمايل به سزارين وجود داشت(P<0.000) .
در مورد اتباط تحصيلات بيمار با نوع زايمان انتخابي در دو گروه کمتر يا در حد ديپلم و بالاتر از ديپلم، بين گروه هاي اول و تمايل به سزارين ارتباط معني داري وجود داشت (P>0.000).
در ارتباط تعداد حاملگي بيمار با نوع زايمان انتخابي در سه گروه حاملگي اول، دوم و سوم يا بيشتر بين گروه اول و تمايل به سزارين ارتباط آماري معني داري وجود داشت (P<0.000).
نتيجه گيري: در اين مطالعه تمايل به عمل سزارين در شهر سمنان بالا
بود و شايعترين علت تمايل به زايمان طبيعي درد کمتر و بهبودي سريعتر بعد از زايمان طبيعي بود. لذا کاهش درد زايمان به هر روش ممکن بهترين فاکتور کاهش آمار سزارين مي باشد. همچنين بين خانه دار بودن، تحصيلات پايين، و حاملگي اول با تمايل به روش سزارين ارتباط آماري معني داري وجود داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 328
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی