برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر كشندگي جريان الكتريسته با ولتاژ كم بر روي پروتواسكولكس هاي كيست هيداتيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: با توجه به اهميت كيست هيداتيك و عوارض پاتوفيزيولوژيك آن بر بدن در مطالعه حاضر سعي شده است تا با استفاده از ولتاژ كم جريان الكتريكي مستقيم، روشي با ويژگي و كارآيي قابل قبول در شرايط آزمايشگاه به منظور از بين بردن پروتواسكولكس‌هاي كيست هيداتيك ارايه گردد.
روش كار: اين مطالعه از نوع مداخله‌اي تجربي بود. پس از جداسازي بيش از 200 عدد كيست هيداتيك از اندام‌هاي آلوده دام‌هاي كشتار شده، پروتواسكولكس‌هاي آنها تخليه گرديد. سپس تعداد معيني از پروتواسكولكس‌ها به ظرف مخصوص الكتروليز منتقل شد و آزمايش‌هايي به طور جداگانه در چهار بافر مايع هيداتيك، RPMI، سرم فيزيولوژي و بافر تريس با اعمال دانسيته‌هاي مختلف جريان الكتريكي در زمان‌هاي مختلف انجام گرفت. در مرحله بعد به كمك ميكروسكوپ نوري درصد زنده بودن آنها از طريق بررسي حركت سلول‌هاي شعله‌اي و رنگ‌آميزي حياتي با ائوزين 0.1 درصد تعيين و ثبت گرديد.
نتايج: نتايج حاصل نشان داد كه بقاء پروتواسكولكس‌ها با افزايش دانسيته جريان الكتريكي و مدت زمان القاي جريان رابطه معكوس دارد. در اين رابطه در مايع كيست هيداتيك، اولين دانسيته جريان موثر 42.96 ميلي آمپر بر سانتي‌مترمربع و به مدت يك دقيقه بود كه منجر به بيشترين بقاي پروتواسكولكس‌ها به ميزان 86.3 درصد شد و در دانسيته جريان 63.5 ميلي آمپر بر سانتي‌مترمربع به مدت يك دقيقه بقاي پروتواسكولكس‌ها به صفر درصد رسيد. نتايج مشابهي نيز در سه بافر ديگر حاصل شد.
نتيجه‌گيري: جريان الكتريسته با ولتاژ كم مي‌تواند به عنوان يك راهكار مناسب در از بين بردن پروتواسكولكس‌هاي كيست هيداتيك اندام‌هاي آلوده بيماران در حين جراحي، بدون آسيب به بافت ميزبان و جلوگيري از عود مجدد بيماري در نظر گرفته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی