برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  10 , شماره  4 ; از صفحه 43 تا صفحه 72 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تجربه جامعه پذيري دانش آموزان سال اول و دوم دبيرستان هاي پسرانه شهر تهران و مقايسه آن با دو نسل قبل از خود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جامعه شناسی، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

اين مقاله به بررسي شيوه جامعه پذيري نسل جديد (دانش آموزان مقطع دبيرستان) و مقايسه آن با تجربه جامعه پذيري دو نسل قبل از خود مي پردازد. با کنکاش در موضوعات و مسائلي مانند بحران هويت، گسست فرهنگي، شکاف نسلي که امروزه در جامعه خود با آن ها مواجه هستيم، اين سوال براي ما مطرح شد که جامعه پذيري به عنوان فرايندي که هر جامعه با اجراي آن تلاش دارد فرهنگ خود را از نسل هاي پيشين به نسل هاي پسين منتقل نمايد، امروزه چه تغيير و تحولي پذيرفته و چه تفاوتي با فرايند جامعه پذيري دو نسل گذشته يافته است.
براي پاسخ به سوال تحقيق، با نقد و بررسي پژوهش هاي انجام گرفته و نظريه هاي تدوين شده در اين زمينه، سرانجام دو نظريه «ساختاربندي» و «دو جهاني شدن» به عنوان پشتوانه نظري تحقيق انتخاب و بر اين اساس چارچوب نظري تدوين گرديد. دو فرضيه از چارچوب نظري استخراج شدند؛ فرضيه اول: در دوره جديد، تغييرات قابل توجهي در عوامل جامعه پذيري صورت گرفته است، به طوري که «حضور در فضاي مجازي» امروزه هم خود فرد جامعه پذير و هم ديگر عوامل جامعه پذيري را تحت تاثير قرار داده است. فرضيه دوم: وزن و ترکيب عوامل جامعه پذيري (خانواده، مدرسه، همسالان و رسانه) در سه دوره سنتي، مدرن اوليه و مدرن متاخر دگرگون شده است.
متناسب با موضوع و سوال پژوهش، روش اين تحقيق بصورت کيفي با تکنيک مصاحبه عميق است. جامعه آماري نسل سوم تحقيق، دانش آموزان سال اول و دوم دبيرستان هاي پسرانه از سه منطقه 2، 12 و 19 شهر انتخاب شده اند. جامعه آماري نسل دوم و اول به ترتيب پدر و پدربزرگ دانش آموزان (نسل سوم) است. حجم نمونه به صورت هدف دار 90 نفر، از هر نسل 30 نفر است. يافته ها و نتايج به دست آمده از مصاحبه ها، فرضيه هاي تحقيق را تاييد نمودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاضری، ع.، و شریفی، ا. (1388). بررسی تجربه جامعه پذیری دانش آموزان سال اول و دوم دبیرستان های پسرانه شهر تهران و مقایسه آن با دو نسل قبل از خود. مجله جامعه شناسی ایران, 10(4), 43-72. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=161562Vancouver : کپی

حاضری علی محمد، شریفی اسماعیل. بررسی تجربه جامعه پذیری دانش آموزان سال اول و دوم دبیرستان های پسرانه شهر تهران و مقایسه آن با دو نسل قبل از خود. مجله جامعه شناسی ایران. 1388 [cited 2021May14];10(4):43-72. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=161562IEEE : کپی

حاضری، ع.، شریفی، ا.، 1388. بررسی تجربه جامعه پذیری دانش آموزان سال اول و دوم دبیرستان های پسرانه شهر تهران و مقایسه آن با دو نسل قبل از خود. مجله جامعه شناسی ایران, [online] 10(4), pp.43-72. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=161562. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 306 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی