برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  3 , شماره  3 ; از صفحه 383 تا صفحه 395 .
 
عنوان مقاله: 

اثر تنش خشکي و مصرف انواع کود آلي و معدني و بقاياي آنها بر عملکرد و اجزاي عملکرد بابونه آلماني (.Matricaria chamomilla L)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تولیدات گیاهی، مجتمع آموزش عالی تربت حیدریه
 
چکیده: 
مديريت مصرف انواع کودهاي شيميايي و آلي و بقاياي آنها در خاک از لحاظ تاثيرات زيست محيطي و عملکرد گياهان به ويژه در مناطق خشک و نيمه خشک نظير ايران حائز اهميت مي باشد. به منظور بررسي اثرات تنش خشکي و مصرف انواع کودهاي شيميايي، دامي و کمپوست و بقاياي آنها بر ميزان رشد، عملکرد گل، عملکرد اسانس، عملکرد کامازولن و اجزاي عملکرد گياه دارويي بابونه آلماني (Matricaria chamomilla L.)، اين آزمايش به صورت کرت هاي خرد شده در قالب طرح بلوک هاي کامل تصادفي با سه تکرار در مزرعه تحقيقاتي دانشگاه زابل در دو سال زراعي 87-1386 و 88-1387 اجرا گرديد. تيمارهاي خشکي بصورت 50، 70 و 90 درصد ظرفيت زراعي مزرعه به عنوان عامل اصلي و انواع کود شامل شاهد (بدون مصرف کود)، کود شيميايي، کود دامي (25 تن در هکتار) و کمپوست حاصل از زباله شهري (25 تن در هکتار) که در سال اول در مزرعه بابونه استفاده شده بود، به عنوان عامل فرعي در نظر گرفته شدند. نتايج نشان داد تنش خشکي در حد 50 درصد ظرفيت زراعي عملکرد گل در بابونه را نسبت به شاهد در هر دو سال کاهش داد. تنش ملايم خشکي سبب افزايش عملکرد اسانس و عملکرد کامازولن شد، در حالي که تنش شديد اين صفات را کاهش داد. کود شيميايي در سال اول بالاترين عملکرد و اسانس را توليد نمود که در سال دوم تفاوت معني داري با تيمار شاهد نداشت. همچنين بقاياي کودهاي دامي و کمپوست در سال دوم بطور معني داري باعث افزايش عملکرد گل، اسانس و کامازولن نسبت به بقاياي کود شيميايي و شاهد گرديد. بطور کلي کودهاي دامي و کمپوست در شرايط تنش خشکي در سال اول و در تمام شرايط رطوبتي در سال دوم عملکرد گل، اسانس و کامازولن مطلوبي ايجاد نموده که کاربرد آنها در راستاي اهداف کشاورزي ارگانيک و پايدار قابل توصيه مي باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

احمدیان، ا.، و قنبری، ا.، و سیاه سر، ب. (1390). اثر تنش خشکی و مصرف انواع کود آلی و معدنی و بقایای آنها بر عملکرد و اجزای عملکرد بابونه آلمانی (.Matricaria chamomilla L). بوم شناسی کشاورزی, 3(3), 383-395. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=161189Vancouver : کپی

احمدیان احمد، قنبری احمد، سیاه سر براتعلی. اثر تنش خشکی و مصرف انواع کود آلی و معدنی و بقایای آنها بر عملکرد و اجزای عملکرد بابونه آلمانی (.Matricaria chamomilla L). بوم شناسی کشاورزی. 1390 [cited 2022January19];3(3):383-395. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=161189IEEE : کپی

احمدیان، ا.، قنبری، ا.، سیاه سر، ب.، 1390. اثر تنش خشکی و مصرف انواع کود آلی و معدنی و بقایای آنها بر عملکرد و اجزای عملکرد بابونه آلمانی (.Matricaria chamomilla L). بوم شناسی کشاورزی, [online] 3(3), pp.383-395. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=161189. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی