برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 217 تا صفحه 227 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه ابتلا به اختلالات روان‌ پزشکي با خصوصيات اپيدميولوژيک بيماران بستري در بخش روان‌ پزشکي بيمارستان نور اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان پزشکی، مرکز تحقیقات علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اختلالات روان ‌پزشکي نوعي بيماري است که افراد از مشکلات عاطفي و احساسي رنج مي ‌برند که تمامي جنبه ‌هاي زندگي فرد را دربر مي ‌گيرند. مطالعه اين بيماري‌ ها در کشورهاي مختلف نشان مي ‌دهد که در ميزان شيوع اختلالات روان ‌پزشکي اختلاف عمده وجود دارد. همچنين شيوع اختلالات روان ‌پزشکي در حال افزايش است و لازم به نظر مي ‌رسد که رابطه بين ابتلا به اين بيماري ‌ها و خصوصيات اپيدميولوژيک بررسي گردد.
روش‌ ها: اين مطالعه به صورت مقطعي بود. در اين مطالعه پرونده 3935 بيمار بستري در بخش روان‌ پزشکي بيمارستان نور اصفهان طي سال‌ هاي 1383 الي 1388 که مبتلا به اختلالات اضطرابي، اختلالات شناختي، اختلالات شخصيت، اختلالات وابستگي و سوء ‌مصرف مواد، اختلالات دوقطبي نوع
I، اختلالات دوقطبي نوع II، اختلالات دوقطبي نوع NOS، اختلالات سايکوتيک، اختلالات سايکلوتميک و اختلالات افسردگي بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. توزيع هر کدام از خصوصيات اپيدميولوژيک بيماران بر حسب نوع اختلالات روان‌ پزشکي مشخص شد. عوامل اپيدميولوژيک مرتبط با هر کدام از اختلالات روان ‌پزشکي با استفاده از آناليز مدل رگرسيون لجستيک، با کنترل اثر بقيه اختلالات روان ‌پزشکي آزمون شدند.
يافته‌ ها: نسبت مردان بستري به زنان
1.2 بود. ميانگين سن بيماران بستري 33.06±0.21 سال بود که مردان جوان ‌تر از زنان بستري بودند. اختلالات دوقطبي نوع I، سايکوتيک غيرخلقي و افسردگي به ترتيب فراوان ‌ترين اختلالات بودند. با افزايش سن، شانس ابتلا به اختلالات افسردگي، شناختي و مصرف مواد افزايش و شانس ابتلا به دوقطبي I و سايکوتيک غيرخلقي کاهش مي ‌يابد. شانس افراد سيگاري براي ابتلا به دوقطبي I، NOS و اختلال مصرف مواد بيشتر از افراد غير سيگاري است. شانس اين که بيماران با تعداد بستري ‌هاي بالا داراي اختلال اضطرابي، دوقطبي I،II  و سايکوتيک غيرخلقي باشند، بيشتر است.
نتيجه ‌گيري: در مطالعات گذشته شانس مبتلا بودن به سايکوتيک غير خلقي و دوقطبي براي افرادي که داراي سابقه بستري بودند، بيشتر از سايرين به دست آمد که مشابه همين نتيجه، در اين مطالعه مشاهده مي ‌شود. در اين مطالعه در اختلالات اضطرابي، دوقطبي و افسردگي شانس ابتلا زنان بيشتر از مردان به دست آمد. همچنين شانس ابتلا به اختلالات مصرف مواد و سايکوتيک غيرخلقي در مردان بيشتر از زنان به دست آمد که مشابه نتايج مطالعات گذشته مي ‌باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی