برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

الگوي ايمونوفنوتايپينگ لوسمي لنفوسيتي حاد بزرگسالان و ارتباط آن با پاسخ اوليه يا القايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات هماتولوژی و انکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خیابان دانشگاه، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: لوسمي لنفوبلاستي حاد (ALL)، با ميزان بالاي مرگ و مير در بزرگسالان همراه است در حالي که ميزان درمان اين بيماران تقريبا 40%-25% است. به منظور دستيابي به درمان هاي مناسب، تشخيص و افتراق آن ها از ساير زيرگروه هاي لوسمي مورد نياز است. هدف اصلي از انجام اين مطالعه، طبقه بندي زيرگروه هاي لوسمي لنفوبلاستي حاد با استفاده از روش فلوسيتومتري بود.
مواد و روش ها: در يک مطالعه توصيفي، 134 نفر با تشخيص
ALL از بيماران بستري در بخش هماتولوژي شهيد قاضي طباطبايي از سال 1377 تا 1385 مورد بررسي قرار گرفتند. در اين مطالعه، 86 نفر از 134 بيمار، توسط فلوسيتومتري ارزيابي شدند. يافته ها توسط آزمون هاي کاي دو و دقيق فيشر و نرم افزار SPSS 11.5 تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: %15.5 از بيماران در زير گروه Pro-B cell ALL، %52 در Pre-B cell و سلول بالغ B-cell ALL و %32 در گروه سلول بالغ T-cell ALL قرار داشتند. %64 از بيماران مبتلا به B-cell پس از درمان القايي، بهبودي کامل به دست آوردند، در حالي که اين درصد برايT-cell ALL  %44 بود. بر اساس شاخص هاي مورد مطالعه، تشخيص افتراقي Pre-T cell ALL از سلول بالغ T-cell ALL امکان پذير نبود و پاسخ به درمان، در گروه T-cell ALL نسبت به B-cell کمتر بود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه فراواني T-cell ALL بيشتر از آمار منظور شده در مراجع بود، با اين حال لازم به ذکر است که T-cell Lymphoma با درجه بالا، از ALL متفاوت بود. هم چنين مدت زمان بهبودي و زنده ماندن در سلول B-cell ALL طولاني تر از T-cell ALL بود. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

چاوشی، س.، و عیوضی ضیایی، ج.، و موثق پوراکبری، ع.، و دولتخواه، ر. (1391). الگوی ایمونوفنوتایپینگ لوسمی لنفوسیتی حاد بزرگسالان و ارتباط آن با پاسخ اولیه یا القایی. پژوهشی خون, 9(2 (پیاپی 35)), 140-148. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160648Vancouver : کپی

چاوشی سیدهادی، عیوضی ضیایی جمال، موثق پوراکبری علی اکبر، دولتخواه رویا. الگوی ایمونوفنوتایپینگ لوسمی لنفوسیتی حاد بزرگسالان و ارتباط آن با پاسخ اولیه یا القایی. پژوهشی خون. 1391 [cited 2021August06];9(2 (پیاپی 35)):140-148. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160648IEEE : کپی

چاوشی، س.، عیوضی ضیایی، ج.، موثق پوراکبری، ع.، دولتخواه، ر.، 1391. الگوی ایمونوفنوتایپینگ لوسمی لنفوسیتی حاد بزرگسالان و ارتباط آن با پاسخ اولیه یا القایی. پژوهشی خون, [online] 9(2 (پیاپی 35)), pp.140-148. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160648. 

 
بازدید یکساله 157 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی