برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي روند تغييرات کيفي و کمي منابع آب زيرزميني دشت يزد - اردکان در دهه 88-1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه یزد
 
چکیده: 

سابقه و اهداف: امروزه با افزايش جمعيت و افزايش نياز آب در بخش هاي مختلف كشاورزي، صنعتي، شرب و بهداشت، فشار زيادي به منابع آب زيرزميني وارد شده است. اين مساله در کنار وقوع خشکسالي هاي شديد و طولاني مدت شرايطي را براي کشور، خصوصا براي مناطق خشک و فراخشک پديد آورده است که آن را با چالش هاي جدي در زمينه کميت و کيفيت آب مواجه کرده است. در اين تحقيق، روند تغييرات کيفي و کمي منابع آب زيرزميني و روند خشکسالي در دشت يزد - اردکان بعنوان يکي از مهمترين مراکز جمعيتي ايران مرکزي، مورد بررسي قرار مي گيرد.
روش بررسي: به منظور بررسي تغييرات کيفي منابع آب زيرزميني از داده هاي کيفي دشت يزد اردکان در بازه زماني 1379 تا 1388 مربوط به منابع انتخابي شرکت سهامي آب منطقه اي يزد استفاده شد و با نرم افزارهاي آماري
(Minitab)  و کيفي آب (Aquachem)، اين داده ها ارزيابي و روند تغييرات زماني بررسي گرديد. با استفاده از داده هاي مکاني و توصيفي و بکارگيري سيستم اطلاعات جغرافيايي، لايه هاي اطلاعات مکاني براي همه پارامترهاي کيفي آب زيرزميني دشت تهيه و بر روي هم منطبق گرديد و مورد ارزيابي قرار گرفت. همچنين به منظور برآورد شدت و مدت خشکسالي اقليمي از شاخص استاندارد بارش (SPI) و جهت بررسي روند افت سطح آب زيرزميني از هيدروگراف بلندمدت چاه هاي پيزومتري موجود در دشت يزد - اردکان استفاده گرديد.
يافته ها: نتايج بررسي تغييرات سطح آب زيرزميني در 4 دهه اخير حاکي از روند نزولي آن بوده و متوسط افت سطح ايستابي، حدود
0.5 متر در سال مي باشد. همچنين نتايج حاصل از تغييرات کيفيت آب در دهه اخير نشان داد که با افزايش تکرار خشکسالي و افت شديد سفره آب زيرزميني، کيفيت آب زير زميني، خصوصا در بازه زماني 1385 تا 1389 داراي روند نزولي بوده است. نتايج نشان داد که در طي 50 سال اخير، تکرار وقوع خشکسالي اقليمي در دهه اخير نسبت به چهار دهه گذشته، 4 برابر شده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج مي توان گفت که تنها راه اساسي و اصولي جهت جلوگيري از عواقب خطرناک افت سطح ايستابي و کاهش کميت و کيفيت منابع آب زيرزميني، مصرف درست و قانونمند آب و جلوگيري از برداشت بي ‌رويه آب هاي زيرزميني مي باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 242
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی