برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

معنويت محيط کاري و تاثير آن بر مولفه هاي رفتار شهروندي سازماني (مطالعه موردي: کارکنان آموزش و پرورش نواحي پنج گانه شهر تبريز)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
در دنياي امروز که دنياي سازمان هاست، نيروي انساني به عنوان بزرگ ترين و مهم ترين سرمايه و دارايي سازمان مي تواند مهم ترين مزيت رقابتي را براي سازمان بوجود آورد. مديران و رهبران سازمان ها مي توانند با بوجود آوردن معنويت در محيط هاي کاري و بهره گيري از ابزارهاي غير مادي، بصيرت و تدبير معصومانه در اين نيروي انساني اين احساس را ايجاد كنند که کارشان با معنا و هدف دار و چالش برانگيز است. اين ها زمينه رشد و پيشرفت را براي سازمان به ارمغان خواهد آورد. همچنين با بوجود آوردن معنويت در محيط هاي کاري اين احساس را در آنان ايجاد مي شود که خود را عضوي از سازمان و واحد کاري احساس کنند و اين که کارکنان بايد در سازمان از همديگر حمايت کنند و خود را با اهداف سازمان و ماموريت هاي آن عجين کنند، و کارکنان با اين شرايط و در اين محيط هاي کاري دست به خلاقيت و ابتکار عمل زده و در برابر کنش ها، واکنش نشان داده و سازمان را در رسيدن به اهدافش ياري خواهند کرد. هدف مقاله حاضر بررسي تاثير معنويت محيط کاري بر مولفه هاي رفتار شهروندي سازماني کارکنان آموزش و پرورش نواحي پنج گانه شهر تبريز است. براي اين منظور رفتار شهروندي سازماني بر اساس نظريه اورگان و باتمن در پنج بعد؛ نوع دوستي، وجدان، جوانمردي، ادب و نزاکت و رفتار مدني و معنويت محيط کاري بر اساس نظريه ميليمن و همکارانش تعريف و در اين راستا پنج فرضيه تنظيم شده است، براي آزمون اين فرضيه ها، دو پرسشنامه شامل پرسشنامه معنويت محيط کاري با 21 سوال و پرسشنامه رفتار شهروندي سازماني با 30 سوال استفاده شد. پس از سنجش روايي و پايايي، پرسشنامه ها در اختيار نمونه آماري که از کارکنان آموزش و پرورش نواحي پنج گانه شهر تبريز مي باشد و تعداد آن ها 182 نفر است، قرار داده شد. پس از جمع آوري پرسشنامه ها، اطلاعات حاصله تلخيص و طبقه بندي شد، سپس براي تجزيه و تحليل داده هاي جمع آوري شده از روش هاي آماري توصيفي و استنباطي (آزمون رگرسيون دو متغيره) استفاده گرديد. نتايج حاصل از آزمون فرضيه ها، نشان دهنده تائيد فرضيه هاي اول چهارم و پنجم و رد فرضيه هاي دوم و سوم تحقيق است؛ به عبارتي معنويت محيط کاري بر مولفه هاي نوع دوستي، ادب و ملاحظه، و رفتار مدني رفتار شهروندي سازماني کارکنان آموزش و پرورش نواحي پنج گانه شهر تبريز موثر است و بر مولفه هاي وجدان و جوانمردي رفتار شهروندي سازماني کارکنان آموزش و پرورش نواحي پنج گانه شهر تبريز موثر نمي باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بیک زاد، ج.، و یزدانی، س.، و حمدالهی، م. (1390). معنویت محیط کاری و تاثیر آن بر مولفه های رفتار شهروندی سازمانی (مطالعه موردی: کارکنان آموزش و پرورش نواحی پنج گانه شهر تبریز). تحقیقات مدیریت آموزشی, 3(1 (مسلسل 9)), 61-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160179Vancouver : کپی

بیک زاد جعفر، یزدانی سهراب، حمدالهی مریم. معنویت محیط کاری و تاثیر آن بر مولفه های رفتار شهروندی سازمانی (مطالعه موردی: کارکنان آموزش و پرورش نواحی پنج گانه شهر تبریز). تحقیقات مدیریت آموزشی. 1390 [cited 2022January20];3(1 (مسلسل 9)):61-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160179IEEE : کپی

بیک زاد، ج.، یزدانی، س.، حمدالهی، م.، 1390. معنویت محیط کاری و تاثیر آن بر مولفه های رفتار شهروندی سازمانی (مطالعه موردی: کارکنان آموزش و پرورش نواحی پنج گانه شهر تبریز). تحقیقات مدیریت آموزشی, [online] 3(1 (مسلسل 9)), pp.61-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=160179. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 481 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی