4 SID.ir | عوامل مرتبط با لوسمي حاد در کودکان و نقش تغذيه با شير مادر
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

عوامل مرتبط با لوسمي حاد در کودکان و نقش تغذيه با شير مادر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان توحید، خیابان دکتر میرخانی (نصرت شرقی)، کدپستی: 1419733171
 
چکیده: 

مقدمه: پژوهش حاضر با هدف بررسي شير مادر و عوامل مرتبط با لوسمي حاد در کودکان انجام پذيرفت.
روش ‌ها: پژوهش حاضر يک مطالعه‌ مورد - شاهدي بود. گروه مورد شامل 300 نفر از کودکان 13-2 سال در ق‍يد ح‍يات مبتلا به لوسم‍ي لنفوييدي و م‍يلوييدي حاد، و گروه شاهد 300 کودک غير مبتلا به لوسم‍ي بود، که از سن، جنس و محل سکونت با گروه مورد همگون بودند. نمونه ‌گيري به روش مستمر انجام گرفت. داده‌ ها از راه پرسشنامه و مصاحبه‌ چهره به چهره با مادران جمع ‌آوري گرديد.
يافته‌ ها: کودکاني که 18-13 ماه و 24-19 ماه از شير مادر تغذيه کرده بودند به ترتيب
2.45 و 3.54 مرتبه، و کودکاني که بيشتر از 24 ماه شير مادر خورده بودند 2.2 مرتبه کمتر از کودکاني که زير 1 ماه شير مادر خورده بودند به لوسمي حاد مبتلا شده بودند. خانواده‌ هايي که 2 و بيشتر از 2 فرزند داشتند نسبت به خانواده ‌هايي که يک فرزند داشتند 1.42 احتمال شانس ابتلا بيشتر بود. احتمال شانس ابتلا به لوسمي در کودکان خانواده‌ هاي کم‌ درآمد نسبت به خانواده‌ هاي با درآمد خوب، 0.6 برابر بيشتر مشاهده گرديد.
نتيجه‌ گيري: پژوهش حاضر نشان داد ابتلا به لوسمي حاد مي ‌تواند با مدت زمان تغذيه با شير مادر، وضعيت اقتصادي و تعداد فرزندان ارتباط داشته باشد. با توجه به اين ‌که پ‍ژوهش حاضر به صورت مورد - شاهدي انجام گرفت، پيشنهاد مي ‌گردد که پ‍ژوهشي به صورت کوهورت (آينده‌ نگر) نيز در مورد عوامل مرتبط ابتلا به لوسمي حاد انجام گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی