برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اختلالات حافظه کاري در بيماران مبتلا به اختلال اسکيزوفرنيا و روش هاي ارزيابي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کاردرمانی، دانشکده علوم توان بخشی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اختلال اسکيزوفرنيا يکي از اختلالات پيچيده و با علل چندگانه در ميان اختلاات روان است و آسيب حافظه از ويژگي هاي بسيار مهم عصب شناختي در اين بيماران است. نقص عملکرد حافظه کاري مي تواند بسياري از علايم اصلي در اين بيماران را تحت تاثير قرار دهد چرا که در ذخيره اطلاعات به صورت کوتاه مدت و دستکاري و بازيابي آن ها نقش عمده دارد. در اين مطالعه سعي بر آن است تا ابعاد مختلف آسيب حافظه کاري و آزمون هاي مختلف در اين خصوص در اين بيماران مورد بررسي قرار گيرد.
مواد و روش ها: در اين مقاله، مروري از بانک هاي اطلاعاتي
 مانندPubMed ، ProQuest، Science Direct و Scopus مرتبط استفاده شد. حدود 100 مقاله مرتبط در اين رابطه يافت شد که 90 موردآن به زبان انگليسي بود و 41 مقاله به صورت متن کامل و در سال هاي 1990 تا 2011 به چاپ رسيده بودند، البته مقالاتي که ملاک هاي ورود لازم را نداشتند، حذف شدند. از جمله مهم ترين ملاک هاي ورود، اصيل بودن و انواع مروري بودن مقالات، سال انتشار آن ها، مقايسه اي بودن و استفاده از آزمون هاي ارزيابي معتبر بود. در اين مطالعه جهت تحقيق از کلمات کليدي «اسکيزوفرنيا و حافظه، حافظه کاري، حافظه کوتاه مدت، ارزيابي حافظه و اسکيزوفرنيا و حافظه کاري، اسکيزوفرنيا و ارزيابي حافظه، حافظه کاري و ارزيابي» و مجموعه اي از اين کلمات استفاده شد.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه مروري حاکي از آن است که مشکلات حافظه کاري در تمام قسمت هاي آن در بيشتر بيماران اسکيزوفرن ديده مي شود که مي تواند بر ايجاد علايم مثبت و منفي در اين بيماران تاثير بگذارد. تحقيقات صورت گرفته از تکاليف و آزمون هاي متفاوتي جهت بررسي حوزه هاي مختلف حافظه کاري مانند لوپ صوتي و بخش ديداري- فضايي و اجرايي- مرکزي استفاده مي کنند که بستگي به اهداف مطالعه و بخش مورد بررسي در حافظه کاري متفاوت است و شدت علايم در نتيجه اين آزمون ها بسيار تاثيرگذار است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 348
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی