برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه اثر ويتامين E بر ساختمان و تعداد فوليکول هاي تخمدان در طي تکامل تخمدان در رت هاي تيمار شده با سديم آرسنيت (بررسي استريولوژيک)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، دانشگاه اراک، دانشکده علوم پایه، گروه زیست شناسی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سديم آرسنيت بر روي سيستم توليد مثلي اثرات سوء داشته و ويتامين E آنتي آکسيداني قوي و فاکتور مهم توليد مثلي است. هدف از اين مطالعه بررسي اثر ويتامين E بر ساختمان و تعداد فوليکول هاي تخمدان در طي تکامل آن در رت هاي تيمار شده با سديم آرسنيت بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، رت هاي باردار نژاد ويستار به 4 گروه 6 تايي کنترل، ويتامين
E ، سديم آرسنيت و سديم آرسنيت+ويتامين E تقسيم شدند. تيمار مادران با گاواژ از روز هفتم حاملگي تا پايان دوره شيرخوارگي انجام سپس تا 120 روزگي بر روي نوزادان ادامه يافت. در پايان، تخمدان چپ خارج‏، فيکس و تعداد انواع فوليکول هاي تخمدان، فوليکول هاي آترزي، ضخامت منطقه شفاف، حجم اووسيت و هسته آن در انواع فوليکول ها در برش بافتي تخمين زده شد. در پايان داده ها با نرم افزار SPSS و آزمون آناليز واريانس يک طرفه تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: سديم آرسنيت باعث کاهش
(P<0.05) تعداد کل فوليکول هاي، بدوي، ثانويه، آنترال و گراآف و افزايش (p<0.05) فوليکول هاي آترزي و کاهش (P<0.05) ضخامت منطقه شفاف در فوليکول هاي ثانويه و آنترال و هم چنين کاهش (P<0.05) ميانگين حجم اووسيت در انواع فوليکول هاي بدوي و اوليه و ميانگين حجم هسته اووسيت در انواع فوليکول هاي اوليه، ثانويه، آنترال و گراآف در گروه سديم آرسنيت نسبت به ساير گروه ها شد. ويتامين E در گروه سديم آرسنيت+ويتامين E موجب افزايش (p<0.05) تعداد انواع فوليکول ها و ضخامت منطقه شفاف و هم چنين کاهش تعداد فوليکول هاي اترتيک و افزايش حجم اووسيت و هسته آن در حد گروه کنترل شد.
نتيجه گيري: مي توان ويتامين
E را به عنوان يک مکمل در جبران اثرات سوء ناشي از سديم آرسنيت استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 787
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی