برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يك مورد حالب و لگنچه دو شاخه (Bifid ureter and renal pelvis)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: حالب دو گانه يکي از ناهنجاريهاي مجاري ادراري است که ممکن است به صورت کامل يا ناکامل پديدار گردد. حالب دو شاخه ناکامل تحت عنوان حالب Bifid معروف است. اين ناهنجاري به علت اختلال در تکامل جوانه حالبي که برخاسته از مجراي مزونفريک است، در حدود هفته پنجم زندگي داخل رحمي ايجاد مي گردد؛ به طوري که جوانه حالبي (Uretric Bud) به داخل بافت متانفروز نفوذ مي کند؛ اما اين جوانه حالبي اگر قبل از نفوذ به درون بافت متانفريک به علت اختلال تقسيم شود حالب دو گانه را ايجاد مي نمايد که داراي يک دهانه خروجي به درون مثانه مي باشد.
حالب دو شاخه که در گذشته هم ديده شده با ديگر ناهنجاري هاي مادرزادي از جمله سندروم Goltz همراه بوده است. مطالعات اخير در سال 2000 روي تصاوير Urogram فقط 3% حالب دو شاخه را گزارش کرده است و در کتاب مرجع Grant's دو شاخه شدن حالب و لگنچه به ميزان 5 صدم درصد گزارش شده است.
معرفي موارد: گزارش حاضر مربوط به جسد مرد 65 ساله اي است که در گروه آناتومي دانشکده پزشکي براي دانشجويان پزشکي مورد تشريح قرار گرفت. پس از تشريح حفره شکم، مشاهده شد که علاوه بر بزرگ بودن کبد و طحال و قطور بودن وريدهاي کليوي و بزرگ سياهرگ زيرين، هر دو کليه هم به طور غير طبيعي بزرگ و حالب سمت چپ تا لبه لگن حقيقي دو شاخه شده و بعد از آن به هم پيوسته اند؛ اما در کليه سمت راست فقط لگنچه دو شاخه شده و حالب از قطب تحتاني کليه به پايين مسير طبيعي خود را پيموده است.
نتيجه گيري: با توجه به اکثر تحقيقات به عمل آمده اين گونه موارد همراه با ناهنجاري بوده اند؛ ولي گزارش حاضر با ديگر ناهنجاريهاي مادرزادي همراه نبوده است. البته علل رويان شناسي اين امر و تشکيل حالب دو شاخه مورد بحث قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 616
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی