برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر زهر كژدم Hemiscorpius lepturus در تغييرات پاتولوژيك اندام هاي رت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: کژدم گاديم Hemiscorpius lepturus (هميسکورپيوس لپتروس) يکي از کژدم هاي خطرناک دنيا و ايران است. اين کژدم در استانهاي جنوبي به ويژه در خوزستان مسوول گزش تعداد زيادي از افراد بوده که پي آمد آن عوارض خطرناک و طولاني و گاهي مرگ است. با توجه به اين که مطالعه اثرات زهر اين کژدم در حيوانات آزمايشگاهي مي تواند، مکانيسم عمل زهر را روشن نموده و کمک زيادي به درمان کژدم زدگان نمايد لذا بررسي اثر زهر کژدم گاديم در تغييرات پاتولوژيک اندام هاي رت انجام شد.
مواد و روشها: اين مطالعه تجربي بر روي 101 رت از يک نژاد و سن تقريبي 3-2 ماهه و وزن 250-200 گرم صورت پذيرفت. رت ها به طور تصادفي به دو گروه شاهد و تجربي تقسيم شدند. به گروه شاهد (0.1 سي سي سرم فيزيولوژي و گروه مورد 0.1 سي سي سرم فيزيولوژي که حاوي يک ميکروليتر زهر تازه کژدم گاديم بود در پوست تزريق گرديد. سپس تغييرات موضعي و يا زخم با گروه شاهد قبل و بعد از تزريق با آزمون هاي آماري Fisher exact test مورد تحليل قرار گرفت. بافت کبد، کليه، طحال در آتوپسي برداشت شد و جهت تشخيص تغييرات پاتولوژيک با ميکروسکوپ مورد بررسي و مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: نتايج پژوهش نشان داد که تزريق زهر کژدم گاديم در 55 درصد موارد در پوست رت موجب زخم گرديده است. تغييرات پاتولوژيک در اثر تزريق زهر اين کژدم در کبد به ميزان 70.6 درصد، در کليه 35.3 درصد و در طحال به ميزان 27.4 درصد رخ داده است. تغييرات پاتولوژيک در اين اندامها شامل خونريزي، احتقان نکروز با درجه هاي شديد تا ملايم بود.
نتيجه گيري: زهر کژدم گاديم در ايجاد آسيب پوستي يا زخم، تغييرات پاتولوژيک در کبد، کليه و طحال رت، نقش دارد. بررسي ضايعات پوستي و تغييرات پاتولوژيک در اندام هاي مختلف در موارد انساني، به صورت بيوپسي و آتوپسي موجب شناخت اثرات اين زهر در انسان و در نتيجه درمان مناسب تر مصدومين مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی