برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

چالش ‌هاي آموزش پزشکان در برنامه پيشگيري و کنترل ديابت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: حدود يک دهه است که پيشگيري و کنترل ديابت در زمره اولويت ‌هاي نظام سلامت کشور قرار گرفته است و همزمان دوره‌ هاي آموزشي براي مجريان برنامه، طراحي و اجرا شده است. مطالعه حاضر با هدف توصيف وضعيت آموزش پزشکان عمومي مراقبت ‌کننده از بيماران تحت پوشش برنامه کشوري پيشگيري و کنترل ديابت طراحي و اجرا شده است.
روش ‌ها: مطالعه حاضر يک تحليل کيفي محتوا از نوع مرسوم بوده است. داده ‌ها با انجام مصاحبه‌ هاي بدون ساختار با هشت نفر از برنامه ‌ريزان مديريت ديابت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و مسوولان بهداشت و درمان استان اصفهان، و شش نفر از پزشکان عمومي شاغل در واحدها و مراکز ديابت اين استان انجام شد. مشاهدات و يادداشت ‌هاي متعدد در عرصه، اسناد و مدارک موجود و يادداشت‌ هاي فني، ديگر منابع جمع ‌آوري داده را تشکيل دادند. از تحليل دست نوشته ‌ها، واحدهاي معنايي، کد‌ها، مقوله‌ ها و تم‌ هاي اصلي به دست آمد. براي اعتبار نتايج از تلفيق منابع و روش‌ هاي جمع ‌آوري داده، مشاهدات مستمر در عرصه، بازنگري متعدد فرايند تحليل توسط پژوهشگر و تيم تحقيق استفاده شد.
نتايج: يافته ‌هاي حاصل از آناليز کيفي داده‌ ها منجر به ظهور سه تم و شش زيرتم شامل 1) آموزش فاقد ساختار، با زيرتم ‌هاي عدم استمرار آموزش اوليه پزشکان جديد‌الورود و فقدان بازآموزي، 2) صلاحيت ناکافي پزشک، با زيرتم ‌هاي دانش ناکافي و عدم موفقيت در جلب اعتماد بيمار و همکار و 3) موانع اثربخشي آموزش، با زيرتم ‌هاي چالش‌ هاي برنامه ‌ريزي و نظارت ناکافي بر فرايند آموزش پزشک گرديد.
نتيجه‌ گيري: علي ‌رغم اهميت نقش پزشکان مراکز بهداشتي درماني در مديريت ديابت، نتايج مطالعه حاضر نشان داد که آموزش اين پزشکان با کاستي‌ هاي قابل توجهي روبرو است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی