برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  9 , شماره  20 ; از صفحه 73 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي چگونگي تاثيرگذاري بام سبز در کاهش دماي محيط

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قزوین، ایران
 
چکیده: 

بام سبز بامي است که با محيط کشت روينده پوشانده مي شود. ايجاد سبزينگي در فضاي پشت بام بر آب و هواي شهر و منطقه و هواي داخل ساختمان تاثير مثبت داشته و با ممانعت از تابش اشعه هاي خورشيدي در خنک سازي فضا نقش دارد. اين خنک سازي با کاهش نوسانات گرمايي بر روي سطح خارجي بام و از طريق افزايش ظرفيت گرمايي بام صورت مي گيرد که فضاي زير بام را در تابستان خنک نگه داشته و ميزان گرمايش را در طي زمستان افزايش مي دهد.
يکي از راهکارهايي که براي کاهش مصرف انرژي در شهرهاي کلان پيشنهاد مي شود، احداث باغ بام است. باغ بام يا بام سبز چنانچه صحيح طراحي و اجرا و در آن ملاحظات اقليمي در نظر گرفته شود علاوه بر مزاياي مختلف مي تواند تا حد زيادي به کاهش مصرف انرژي کمک کند.
در اين تحقيق مزاياي بام سبز مورد ارزيابي قرار گرفته و براي اثبات اين فرضيه که "بام سبز و چگونگي طراحي آن نقش موثري در کاهش انتقال حرارت دارد" از نرم افزاري تحليلي به نام انسيس استفاده شده است. سه نمونه بام معمولي، بام سبز معمولي، بام سبز با جزييات اجرايي خاص (لايه فايبرگلاس) آناليز شده و انتقال حرارت آنها مورد مقايسه تطبيقي قرار گرفت و معلوم شد که بام سبز نسبت به بام معمولي 50 درصد انتقال حرارت کمتري دارد و بام سبز با لايه فايبرگلاس نسبت به بام سبز اجرايي 40 درصد بهينه سازي شده است. سايه اندازي و خنک سازي تبخيري گياهان و همچنين لايه هاي سقف به عنوان عايق تاثير موثري در کاهش انتقال حرارت دارند.
رويکرد اين پژوهش علمي- کاربردي بوده است. روش تحقيق در بخش
هاي مربوط به مزاياي بام سبز، توصيفي و نوع تحقيق، کيفي و در بخش هاي مربوط به تحليل نرم افزاري نوع تحقيق کمي و روش، تحليلي بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمودی، م.، و پاکاری، ن.، و بهرامی، ح. (1391). ارزیابی چگونگی تاثیرگذاری بام سبز در کاهش دمای محیط. باغ نظر, 9(20), 73-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=158276Vancouver : کپی

محمودی مهناز، پاکاری ندا، بهرامی حسن. ارزیابی چگونگی تاثیرگذاری بام سبز در کاهش دمای محیط. باغ نظر. 1391 [cited 2021July30];9(20):73-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=158276IEEE : کپی

محمودی، م.، پاکاری، ن.، بهرامی، ح.، 1391. ارزیابی چگونگی تاثیرگذاری بام سبز در کاهش دمای محیط. باغ نظر, [online] 9(20), pp.73-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=158276. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 301 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی