3 SID.ir | پلي مورفيسم هاي V34L و H95R در ژن هاي زير واحدهاي A و B فاکتور 13 انعقادي در شهرکرد، 1389
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

پلي مورفيسم هاي V34L و H95R در ژن هاي زير واحدهاي A و B فاکتور 13 انعقادي در شهرکرد، 1389

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، رحمتیه، دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده پزشکی، گروه پاتولوژی و هماتولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تعدادي از پلي مورفيسم هاي ارثي فاکتور هاي انعقادي با پاتوژنز ترومبوآمبولي وريدي و ساير پيامد هاي جانبي آن ارتباط دارد. با توجه به اينکه اطلاعات محدودي از فراوني اين پلي مورفيسم ها در جمعيت هاي ايراني در دست است، لذا اين مطالعه با هدف بررسي دو مورد از پلي مورفيسم هاي فاکتور 13 يعني XIIIA-V34L و XIIIB-H95R در جمعيت سالم انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي 150 فرد سالم اهداکننده خون در شهر شهرکرد که سابقه اي از ترومبوآمبولي وريدي نداشتند، شرکت کردند. تعيين ژنوتيپ با خون وريدي گرفته شده با
EDTA براي پلي مورفيسم هاي مورد نظر با روش PCR-RFLP انجام شد.
يافته ها: 51 مورد (34%) هتروزيگوت VL و 8 نفر هموزيگوت LL براي زير واحد A فاکتور 13 بودند. 26 نفر (17.33%) و 1 نفر (0.67%) به ترتيب هتروزيگوت و هموزيگوت RH و RR از زيرواحد B فاکتور 13 بودند. 48.67% از افراد مورد مطالعه حداقل يکي از پلي مورفيسم هاي فوق را دارا بودند و موردي از هموزيگوت هر دو پلي مورفيسم با يکديگر وجود نداشت.
نتيجه گيري: فراواني پلي مورفيسم هاي مورد مطالعه فاکتور 13 در افراد سالم تا حدي مشابه نتايج موجود از نژاد قفقازي و کاملا متفاوت از نتايج مطالعات محدود انجام شده در چين و نيز در سياهپوستان بود. اين موضوع مي تواند به شباهت ها يا تفاوت هاي موجود بين نژاد هاي مختلف نسبت داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی