برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

معاني غنايي مشترک در شعر ناصر خسرو و متنبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه محقق اردبیلی
 
چکیده: 

يکي از شعراي برجسته عرب که ديوان وي، بويژه به دليل اشتمال آن بر مسائل و مفاهيم فلسفي و حکمي و تمثيل هاي متنوع، هميشه مورد توجه شاعران زبان فارسي و همچنين در حوزه آموزش هاي ادبي، همواره مدار بحث و فحص اهل ادب بوده، متنبي شاعر مشهور قرن چهارم هجري است. فرضيه اين پژوهش آن بوده که ناصر خسرو، هم بنابر سنت هاي آموزشي رايج در عصر خويش و هم به دليل تعلقش به طبقه ديوانيان که چنين شغل و منصبي در آن عهد، توغل و تبحر در ادب عربي را اقتضا مي نموده، بي شک با شعر متنبي آشنايي داشته است.
اين تحقيق نشان مي دهد که تعدادي از مضامين شعر ناصر خسرو را مي توان مقتبس از ديوان متنبي و حاصل آشنايي وي با شعر اين شاعر عرب دانست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پیشگر، ا. (1390). معانی غنایی مشترک در شعر ناصر خسرو و متنبی. پژوهشنامه ادب غنایی (زبان و ادبیات فارسی), 9(17), 33-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157886Vancouver : کپی

پیشگر احد. معانی غنایی مشترک در شعر ناصر خسرو و متنبی. پژوهشنامه ادب غنایی (زبان و ادبیات فارسی). 1390 [cited 2021November29];9(17):33-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157886IEEE : کپی

پیشگر، ا.، 1390. معانی غنایی مشترک در شعر ناصر خسرو و متنبی. پژوهشنامه ادب غنایی (زبان و ادبیات فارسی), [online] 9(17), pp.33-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157886. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی