برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  6 , شماره  4 ; از صفحه 31 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

کاهش حجم و شيرابه زباله از طريق طراحي و ساخت دستگاه ابتکاري فشرده ساز مکانيکي زباله خانگي، (گزارش مورد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی، شاهرود، گروه پرستاری
 
چکیده: 

مقدمه: حجم زباله منجر به افزايش هزينه هاي جمع آوري، حمل و دفع نهايي آن مي شود. درصد بالاي رطوبت نيز باعث تخريب سريع ماشين آلات جمع آوري و حمل و افزايش توليد شيرابه در اماکن دفن و درنتيجه افزايش احتمال آلودگي خاک و منابع آب سطحي و زيرزميني مي شود، لذا تلاش هاي فراواني در جهت پيداکردن را ه حل هايي براي مقابله با اين دو مشکل در حال انجام است. هدف اين مطالعه، طراحي و ساخت سطل زباله اي است که شيرابه را از ترکيب زباله خارج مي سازد، درنتيجه حجم خشک زباله کاهش و مقدار شيرابه آن نيز به حداقل مي رسد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه، به دنبال ساخت دستگاه ابتکاري فشرده ساز مکانيکي زباله خانگي، اثر آن در کاهش حجم و شيرابه زباله بررسي شد. اين دستگاه براي اولين بار در ايران و در دانشگاه علوم پزشکي شاهرود و در مدت 6 ماه طراحي و ساخته شده است. به منظور تاييد توانمندي هاي اين فشرده ساز در کاهش حجم و درصد رطوبت زباله، آزمايش هايي (3 بار) با استفاده از زباله هاي خشک و تر انجام شد. براي اين منظور پس از پرکردن مخزن با زباله تر به ميزان 18 ليتر و به کار انداختن اهرم انتقال نيرو (براي حرکت دادن صفحه فشرده ساز) توسط فردي 30 ساله با وزن 60 کيلوگرم، حجم و درصد رطوبت، اندازه گيري و با مشخصات حجمي و وزني اوليه زباله مقايسه شد.
نتايج: اين دستگاه قادر به کاهش قابل ملاحظه حجم زباله و جداسازي رطوبت زباله هاي تر به ميزان 45% مقدار اوليه (به طور ميانگين) است و تکرار آزمايش با زباله هاي خشک نيز حاکي از توانايي اين سطل براي کاهش حجم زباله خشک به ميزان 40% حجم اوليه آن (به طور ميانگين) بود.
نتيجه گيري: اين دستگاه مي تواند حجم زباله را به ميزان قابل توجهي کاهش دهد و شيرابه را نيز از ترکيب زباله خانگي استخراج و جداسازي نمايد و درنتيجه پيامدهاي منفي زيست محيطي زباله و مشکلات جمع آوري آن را کاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 532
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی