برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع ديابت حاملگي و ديابت آشكار در زنان باردار شهرستان بيرجند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خیابان غفاری، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ديابت شايع ترين عارضه طبي در بارداري است و از آنجا كه اين بيماري بدون علامت و در عين حال پرعارضه مي باشد، كنترل قند خون و شناسايي ديابت بارداري و مراقبت دقيق مي تواند از ايجاد عوارض آن بر مادر و جنين جلوگيري كند. مطالعه حاضر با هدف تعيين ميزان شيوع ديابت حاملگي و آشكار در زنان مراجعه كننده به مراكز بهداشت شهرستان بيرجند انجام شد.
روش تحقيق: در اين مطالعه مقطعي پرونده 980 خانم مراجعه كننده به پايگاه هاي شهر بيرجند كه دوران نفاس را مي گذراندند، بررسي گرديد. نمونه گيري به صورت طبقه بندي تصادفي شده انجام شد. اطلاعات لازم با استفاده از پرسشنامه خودساخته جمع آوري گرديد. داده ها با استفاده از نرم افزار
SPSS و آزمون هاي کاي اسکوئر و فيشر در سطح معني داري 0.05=a تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: از 980 پرونده مورد بررسي، 50 نفر (
5.1%) مبتلا به ديابت حاملگي و 11 نفر (1.1%) مبتلا به ديابت آشكار بودند. ميانگين سني اين افراد 27.6±5.2 سال و ميانگين تعداد حاملگي 1.7±1.1 برآورد شد. بين شاخص توده بدني (BMI)، ميانگين سني، سابقه ديابت حاملگي، سابقه ديابت فاميلي با ديابت بارداري رابطه معني داري وجود داشت (P<0.001).
نتيجه گيري: با توجه به اهميت ديابت بارداري و عوارض آن بر روي جنين لازم است توجه بيشتري نسبت به کنترل ديابت در جامعه بويژه بر روي زنان باردار مبذول گردد. به منظور سهولت و افزايش دقت در تعيين ديابت بارداري پيشنهاد مي شود از معيارهاي يكسان استفاده شود؛ همچنين به منظور آگاهي عمومي در مورد اثرات رژيم غذايي و تحرك، آموزش لازم از طريق رسانه هاي جمعي و جزوات آموزشي ارائه گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 277
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی