برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 16 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل موثر بر اجراي فرآيند پرستاري توسط پرستاران: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ولیعصر (عج)، نبش بزرگراه نیایش، مجتمع نیایش، دانشکده پرستاری و مامایی شهید بهشتی
 
چکیده: 

مقدمه: فرآيند پرستاري، روشي سيستماتيک و پويا است که کاربرد آن به ارتقاء کيفي مراقبت از بيمار کمک مي کند. مروري بر متون مختلف و مرتبط، نشان مي دهد اجراي فرآيند پرستاري نه تنها در ايران بلکه در بسياري از کشورهاي جهان با چالش هاي بسياري روبه رو است. به کارگيري فرآيند پرستاري مستلزم درک عوامل موثر بر اجراي آن از ديدگاه پرستاران و چگونگي تاثير آن است. هدف از اين مطالعه کشف عوامل موثر بر اجراي فرآيند پرستاري توسط پرستاران است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه کيفي، از رويکرد نظريه پايه براي کشف ديدگاه پرستاران در مورد اجراي فرآيند پرستاري استفاده شد. به اين منظور 18 پرستار باليني، 12 مربي پرستاري و 6 مدير پرستاري در مصاحبه هاي نيمه ساختار يافته شرکت نمودند و داده ها به طور هم زمان از طريق مقايسه مداوم تحليل شد.
نتايج: عامل فردي - مديريتي به عنوان متغير اصلي اين پژوهش نمايان شد. اين عامل بدين معناست که بايد مجموعه اي از عوامل فردي و مديريتي مهيا گردند تا به پرستاران در به کارگيري فرآيند پرستاري به منظور ارتقاء کيفيت مراقبت ها، کمک کنند. اين متغير شامل دو کد محوري فردي و مديريتي است. در سطح فردي سه طبقه (آگاهي، نگرش و مهارت) و در سطح مديريتي پنج طبقه (نظارت، نيروي انساني کافي، تشويق و تنبيه، ابزار و شرايط مناسب و مشارکت گروهي) در نظر گرفته شد.
نتيجه گيري: عوامل موثر بر اجراي فرآيند پرستاري توسط پرستاران، متنوع و پيچيده بوده و مربوط به عوامل فردي و مديريتي است. بنابراين، مديران پرستاري و مسوولين آموزش پرستاري بايد تلاش کنند تا موانع موجود را رفع نموده و تسهيلاتي براي ارتقاي اجراي فرآيند پرستاري و افزايش ارائه خدمات با کيفيت مبتني بر فرآيند پرستاري را فراهم نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آتش ‌زاده شوریده، ف.، و اشک تراب، ط. (1390). عوامل موثر بر اجرای فرآیند پرستاری توسط پرستاران: یک مطالعه کیفی. مجله دانش و تندرستی, 6(3), 16-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157500Vancouver : کپی

آتش ‌زاده شوریده فروزان، اشک تراب طاهره. عوامل موثر بر اجرای فرآیند پرستاری توسط پرستاران: یک مطالعه کیفی. مجله دانش و تندرستی. 1390 [cited 2021September18];6(3):16-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157500IEEE : کپی

آتش ‌زاده شوریده، ف.، اشک تراب، ط.، 1390. عوامل موثر بر اجرای فرآیند پرستاری توسط پرستاران: یک مطالعه کیفی. مجله دانش و تندرستی, [online] 6(3), pp.16-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157500. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 479 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی