برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1391 , دوره  22 , شماره  87 ; از صفحه 75 تا صفحه 85 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه بين وضعيت چندگانه عواطف، وضوح خلق و واکنش درد در بيماران زن مبتلا به روماتوئيد آرتريت شاغل در صنايع و سازمان ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزارجریب، مجتمع پزشکی، بلوک 2، طبقه 2، واحد 2
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عاطفه مثبت و منفي که به صورت واکنش هاي درحال نوساني تعريف مي شود که به طور مداوم تحت تاثير طرز تفکر و شناخت فرد قرار دارد. اين مساله در سال هاي اخير توجه محققان را در زمينه سلامت به خود جلب نموده است. پژوهش ها مويد اين مطلب مي باشند که عاطفه مثبت و منفي با درد رابطه دارند و تفاوت هاي فردي در اين ميان نقشي اساسي دارند. در اين تحقيق تلاش بر آن است تا بر اساس چارچوب هاي نظري موجود به تعيين رابطه ميان عاطفه منفي و مثبت با درد در زنان داراي روماتوئيد آرتريت پرداخته شود و تاثير تفاوت هاي فردي در زمينه وضوح عاطفه و رابطه آن با عاطفه مورد بررسي قرار گيرد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت مقطعي بر روي 194 زن شاغل که از درد روماتوئيد آرتريت رنج مي بردند، انجام شد نمونه ها، سنجش هاي اوليه در رابطه با متغيرهاي جمعيت شناختي را تکميل نمودند. سپس در طول 12تا 20 هفته مورد مصاحبه قرار گرفته و سنجش هاي هفتگي درد، وضوح خلق و ارزيابي عاطفه مثبت و منفي انجام شد. در نهايت داده ها از طريق مدل چند سطحي سلسله مراتبي تحليل شدند.
يافته ها: کاهش معني داري براي رابطه درد- عاطفه منفي در زماني که عاطفه مثبت زيادي وجود داشت، مشاهده شد (
p<0.01). تعامل بين درد و عاطفه مثبت، عاطفه منفي کمتري را پيش بيني مي کرد (p<0.01). افزايش عاطفه مثبت در افراد با وضوح خلق بيشتر در مقايسه با افراد ديگر سبب کاهش عاطفه منفي مي شد (p<0.01).
استنتاج: بر پايه يافته هاي اين پژوهش مي توان گفت عاطفه مثبت و وضوح خلق، عوامل موثري در سازگار شدن افراد هستند که مي تواند در تحمل درد و کاهش تنش ناشي از آن به بيماران کمک نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

عریضی سامانی، س.، و مشهدی، ح.، و ناصری محمدآبادی، ع.، و عسکری، آ. (1391). بررسی رابطه بین وضعیت چندگانه عواطف, وضوح خلق و واکنش درد در بیماران زن مبتلا به روماتوئید آرتریت شاغل در صنایع و سازمان ها. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 22(87), 75-85. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157413Vancouver : کپی

عریضی سامانی سیدحمیدرضا، مشهدی حسنعلی، ناصری محمدآبادی علی، عسکری آزاده. بررسی رابطه بین وضعیت چندگانه عواطف, وضوح خلق و واکنش درد در بیماران زن مبتلا به روماتوئید آرتریت شاغل در صنایع و سازمان ها. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1391 [cited 2021April16];22(87):75-85. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157413IEEE : کپی

عریضی سامانی، س.، مشهدی، ح.، ناصری محمدآبادی، ع.، عسکری، آ.، 1391. بررسی رابطه بین وضعیت چندگانه عواطف, وضوح خلق و واکنش درد در بیماران زن مبتلا به روماتوئید آرتریت شاغل در صنایع و سازمان ها. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 22(87), pp.75-85. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=157413>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 75 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی