برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1391 , دوره  22 , شماره  87 ; از صفحه 57 تا صفحه 63 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فلزات سنگين کادميوم، سرب، مس و روي در بافت عضله اردک ماهي تالاب بين المللي انزلي، انباشتگي و ارزيابي خطرات

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، زرند، سیریز، خیابان شهید هانی ابراهیمی، منزل حسین ابراهیمی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آلودگي اکوسيستم هاي آبي با فلزات سنگين يک نگراني عمده براي موجودات و سلامتي انسان است. آلاينده هايي مانند فلزات سنگين در طول زنجيره غذايي تجمع مي يابند و در انتها به بدن انسان منتقل مي شوند. اندازه گيري آلاينده هاي مختلف در ماهي ها به علت مصرف خوراکي آن ها براي انسان مي تواند از اهميت زيادي برخوردار باشد. در مطالعه حاضر غلظت چهار فلز کادميوم، سرب، مس و روي در بافت عضله اردک ماهي تالاب انزلي مورد بررسي قرار گرفت و سپس اين مقادير با استانداردهاي موجود در اين زمينه مقايسه شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي 26 اردک ماهي توسط تور صيادي در شهريورماه 1389 صيد شده بودند مورد بررسي قرار گرفتند. پس از هضم نمونه ها با اسيد نيتريک غليظ، سرب آن ها با استفاده از دستگاه کوره گرافيتي و کادميوم، مس و روي آن ها با دستگاه جذب اتمي شعله اندازه گيري شد.
يافته ها: ميانگين غلظت فلزات کادميوم، سرب، مس و روي به ترتيب
0.82±0.06، 0.02±0.22، 0.02±0.22، 5.68±0.31 و 54.26±0.87 (ميکروگرم وزن خشک) به دست آمد. آناليز داده ها نشان داد که ارتباط معني داري بين غلظت فلزات سرب، مس و روي با طول و وزن نمونه ها ديده نشد اما يک همبستگي منفي معني دار بين غلظت کادميوم با طول (p<0.05 و r=-0.88) و وزن (p<0.05 و r=-0.9) نمونه ها مشاهده گرديد.
استنتاج: ميزان فلزات سرب، مس و روي زير حد استانداردهاي تعيين شده توسط سازمان هاي
FAO، EPA و WHO بدست آمد اما غلظت کادميوم بالاتر از استانداردهاي EPA و WHO ارزيابي شد که اين مي تواند يک هشدار براي مصرف اين ماهي در گروه هاي آسيب پذير جامعه باشد. محاسبات ميزان جذب روزانه نشان داد که مصرف يک وعده از اين ماهي از نظر بهداشتي هيچ ممنوعيتي براي يک فرد بالغ ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 223
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی