برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  55 , شماره  2 ; از صفحه 81 تا صفحه 87 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني پلي نوروپاتي ديابتي بر اساس يافته هاي باليني و فراباليني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان قائم، دفتر گروه مغز و اعصاب، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: نوروپاتي محيطي علت اصلي زخم پاي ديابتي و قطع اندام شناخته شده است. با تشخيص زودرس اين عارضه مي توان از به وجود آمدن عوارض شديدتر و نيز از تحميل هزينه هنگفت اقتصادي جلوگيري نمود.
روش کار: اين مطالعه توصيفي مقطعي در سال هاي 1387- 1388 در مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي مشهد انجام شده است. 110 بيمار مبتلا به ديابت بر اساس سابقه ابتلا به بيماري به دو گروه با سابقه بيش از 10 و كمتر از 10 سال تقسيم شده و پس از اخذ شرح حال كامل در رابطه با علائم نوروپاتي، تحت معاينات عصبي قرار گرفتند. سپس مطالعات الكترودياگنوستيك بر تمام بيماران انجام شد. اطلاعات به دست آمده با نرم افزار
SPSS ، آزمون تي و كاي دو تجزيه و تحليل شد.
نتايج: نود و شش نفر (
%87.2) از بيماران داراي نوروپاتي ديابتي بودند. شيوع نوروپاتي با مدت بيماري رابطه مستقيم داشت (p=0.004). 61 بيمار (%55.4) از علائم نوروپاتي شكايت داشتند و در 65 بيمار (%59.09) معاينه عصبي غيرطبيعي بود. شايع ترين شكايت بيماران احساس گزگز و مورمور (%50 بيماران) و شايع ترين يافته معاينه مختل بودن رفلكس آشيل (%47.2) بود. 77 بيمار (%70) يافته هاي غيرطبيعي در شاخص هاي هدايت عصبي داشتند كه شايع ترين آن كاهش آمپليتود اعصاب پرونئال و سورال بود. در 16 بيمار (%14.5) تغييرات الكترودياگنوستيك بدون حضور علائم و نشانه هاي باليني مشهود بود و در 19 نفر (%17.2) عليرغم وجود علائم يا نشانه هاي عصبي نوروپاتي، مطالعات هدايت عصب طبيعي بود.
نتيجه گيري: حساسيت بالاي شرح حال و معاينه عصبي دقيق در تشخيص نوروپاتي ديابتي، ضرورت توجه بيشتر پزشكان به معاينه باليني و شكايات بيمار، و خودداري از بررسي هاي پرخرج الكتروفيزيولوژي را نشان مي دهد. پيشنهاد مي شود با توجه به هزينه بالا و محدوديت مراكز تخصصي، انجام مطالعات الكترودياگنوستيك فقط به بيماراني محدود گردد كه عليرغم ابتلاي طولاني مدت به ديابت، علايم و نشانه اي به نفع نوروپاتي ندارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی