برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  12 , شماره  1 ; از صفحه 31 تا صفحه 57 .
 
عنوان مقاله: 

شاخص شرايط پولي مناسب براي اقتصاد ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در سالهاي اخير "شاخص شرايط پولي" (MCI) در بسياري از کشورها به عنوان يک شاخص مهم جهت مشخص کردن موقعيت سياست پولي و اثرگذاري آن بر اقتصاد، مورد استفاده قرار گرفته است. همچنين از اين شاخص به عنوان متغير هدف مياني و شاخص راهنما براي اثرگذاري سياست پولي استفاده مي شود.
هدف از ساخت شاخص شرايط پولي در نظر گرفتن کليه مکانيسم هاي اصلي انتقال سياست پولي در يک اقتصاد باز است. بر اين اساس شاخص، شرايط پولي مرسوم به صورت يک ميانگين وزني از تغييرات نرخ بهره و نرخ ارز به عنوان اصلي ترين کانال هاي اثرگذاري سياست پولي تعريف مي شود.

در مورد کشورهاي در حال توسعه، از آنجا که بازارهاي مالي پيشرفته وجود نداشته و در نتيجه نرخ بهره از کارآيي لازم برخوردار نمي باشد، کانال حجم اعتبارات از اهميت بالاتري در مکانيسم انتقال پولي نسبت به کشورهاي پيشرفته برخوردار است. لذا در اين مطالعه شاخص شرايط پولي با اضافه کردن متغير اعتبارات به دو متغير ديگر تعميم يافته است.

در اين مقاله، جهت ساخت شاخص شرايط پولي متناسب با شرايط اقتصاد ايران که يک ميانگين وزني از نرخ سود بانکي، نرخ ارز و حجم اعتبارات است، از دو دسته از وزنهاي مختلف که ناشي از تخمين توابع تقاضاي کل و قيمت است، استفاده مي شود. در نهايت با استفاده از آزمون هاي غيرآشيانه اي و ريشه ميانگين مربعات خطا، قدرت پيش بيني شاخص هاي مختلف براي نرخ تورم مورد آزمون قرار مي گيرد.

نتايج حاصل از اين آزمون ها، نشان مي دهد که براي کشور ايران شاخص شرايط پولي تعميم يافته که در آن کانال اعتبارات در نظر گرفته مي شود بر شاخص مرسوم ارجحيت دارد. همچنين بر اساس نتايج اين تحقيق، استفاده از شاخص شرايط پولي واقعي به عنوان هدف مياني بر شاخص شرايط پولي اسمي ارجحيت دارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 210
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی