برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه کورتيزول سرم با ميزان بدحالي و پيش آگهي بيماران بستري در بخش مراقبت هاي ويژه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، خیابان بوعلی سینا، مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا، مرکز تحقیقات بیماری‌های متابولیک، دانشگاه علوم پزشکی قزوین
 
چکیده: 

زمينه: در مطالعه هاي مختلف، شيوع نارسايي آدرنال و رابطه کورتيزول سرم با پيش آگهي بيماران دچار ناخوشي هاي بحراني، متفاوت گزارش شده است.
هدف: مطالعه به منظور تعيين رابطه ميزان کورتيزول سرم با بدحالي و پيش آگهي بيماران بستري در بخش مراقبت هاي ويژه انجام شد.

مواد و روش ها: اين مطالعه مقطعي در سال 1387 بر روي 60 بيمار بستري در بخش مراقبت هاي ويژه مرکز آموزشي - درماني بوعلي سيناي قزوين انجام شد. کورتيزول پايه و پس از تحريک با آمپول کوزينتروپين اندازه گيري شد. رابطه کورتيزول با درجه هاي مختلف بدحالي، وجود يا عدم وجود پرفشاري خون، درمان با داروي افزاينده فشارخون، لوله گذاري تراشه و مرگ بررسي شد. داده ها با آزمون هاي آماري تي، آناليز واريانس و رگرسيون لجستيک تحليل شدند.
يافته ها: از 60 بيمار مورد مطالعه، %35 کورتيزول پايه مرزي (بيش تر از 441 و کم تر از 938 نانومول در ليتر) داشتند. کورتيزول پايه سرم در هيچ يک از بيماران کم تر از 441 نانومول در ليتر نبود. کورتيزول سرم همه بيماران پس از تحريک به بالاتر از 938 نانومول در ليتر رسيد. کورتيزول سرم رابطه مستقل و مستقيمي با ميزان مرگ، افت فشارخون، درمان با داروي افزاينده فشارخون و لوله گذاري تراشه داشت (0.05>P).
نتيجه گيري: با توجه به يافته ها، نارسايي آدرنال در بيماران بستري در بخش مراقبت هاي ويژه شايع نيست و مي توان از ميزان کورتيزول سرم در تعيين پيش آگهي بيماران بهره جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 101
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی