برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1390 , دوره  10 , شماره  6 (مسلسل 75) ; از صفحه 675 تا صفحه 683 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين ميدان متقارن معادل با ميدان هاي نامتقارن ايکس مگاولتاژ از طريق بسط تيلور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اهواز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يکي از کارهاي مهم در راديوتراپي، تعيين ميدان متقارن معادل ميدان هاي نامتقارن است که تاکنون براي تعيين آن روشي مبتني بر منطق فيزيکي پيشنهاد نشده و فرمول هاي تجربي يا نيمه تجربي دارند. در اين تحقيق رابطه اي ارائه شده که بر پايه منطق و اصول فيزيکي است.
روش بررسي: درصد دز عمقي در عمق ثابت تابعي از ابعاد ميدان مي باشد
PDD=¦ (x,y). اين تابع با يک تغيير متغير مناسب (u=1/x, v=1/y) به تابع g (u,v) تبديل مي شود اين تابع حول يک ميدان مرجع با ابعاد (10×10) بسط تيلور داده مي شود. ضرايب بسط در نقطه (10×10) مقادير ثابت به حساب مي آيند. با دزيمتري چند ميدان و با توجه به تقارن ميدان ها، ثابت هاي مربوط به فرمول PDD به دست آمد. با استفاده از فرمول به دست آمده، درصد دز عمقي براي ساير ميدان ها پيش گويي شد و نتايج با اندازه گيري هاي مستقيم، مقايسه گرديد. همچنين با فرمول به دست آمده، ضلع ميدان مربعي معادل ميدان هاي مستطيلي محاسبه و با نتايج تجربي موجود مقايسه شد.
يافته ها: نتايج حاصله از فرمول براي ميدان هاي مربعي بزرگتر از (5×5) سانتي متر مربع با نتايج اندازه گيري مستقيم اين ميدان ها در انرﮊي هاي 6 Mv و 18 Mv با خطاي کمتر از يک درصد قابل مقايسه مي باشند.
نتيجه گيري: در ميدان هاي کوچک، به علت بزرگ بودن ابعاد اتاقک يونيزاسيون نسبت به اندازه کليماتورهاي اوليه، نتيجه محاسباتي با اندازه گيري مستقيم پرتو، اختلاف بيشتري دارد. از آن جا که ميدان هاي کوچک معمولا کاربرد درماني کمتري دارند، لذا به کارگيري فرمول حاصله براي مقاصد کاربردي در راديوتراپي مناسب است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی