6 SID.ir | اثر وابسته به دوز تجويز تيموکينون بر ميزان استرس اکسيداتيو در بافت کليه موش صحرايي ديابتي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

اثر وابسته به دوز تجويز تيموکينون بر ميزان استرس اکسيداتيو در بافت کليه موش صحرايي ديابتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: با توجه به نقش تشديد استرس اکسيداتيو در بروز بيماري کليوي در حالت ديابت و با در نظر گرفتن خاصيت ضد ديابتي و آنتي اکسيدانتي تيموکينون، هدف از انجام اين مطالعه، ارزيابي اثر تجويز اين ماده بر سطح بافتي برخي شاخص هاي استرس اکسيداتيو در بافت کليه موش هاي صحرايي ديابتي بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، موش هاي صحرايي به پنج گروه کنترل، کنترل تحت تيمار با دوز بالاي تيموکينون (20 ميلي گرم بر کيلوگرم)، ديابتي و دو گروه ديابتي تحت درمان با تيموکينون (10 و 20 ميلي گرم بر کيلوگرم) تقسيم شدند. پس از گذشت چهار هفته، سطح بافتي مالون دي آلدئيد و نيتريت و ميزان فعاليت سوپراکسيد ديس موتاز بافت کليه، اندازه گيري شد.
يافته ها: موش هاي ديابتي، افزايشي معنادار در سطح بافتي مالون دي آلدئيد (
p<0.01) و نيتريت و نيترات (p<0.005) و کاهشي معني دار در فعاليت آنزيم سوپراکسيد ديسموتاز (p<0.05) را نشان دادند و درمان با تيموکينون در دوز بالا فقط ميزان مالون دي آلدئيد و نيتريت را به صورت معنادار کاهش داد (p<0.05) و فعاليت آنزيم سوپراکسيد ديس موتاز در موش هاي ديابتي تيمار شده به طور غير معني دار در مقايسه با گروه ديابتي افزايش نشان داد.
نتيجه گيري: تجويز تيموکينون به صورت وابسته به دوز مي تواند برخي شاخص هاي استرس اکسيداتيو در بافت کليه را در موش هاي صحرايي ديابتي کاهش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی