برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثربخشي درمان فراشناختي بر باورهاي فراشناختي و اعتمادشناختي در بيماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: هراس اجتماعي نوعي اختلال اضطرابي است که به عنوان ترس شديد و مزمن از موقعيت هايي که باعث تحقير و خجالت زدگي مي شود، توصيف شده است. پژوهش حاضر با هدف اثربخشي مداخله فراشناختي بر علائم باورهاي فراشناختي مثبت در مورد نگراني و اعتمادشناختي پايين در بيماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعي انجام شد.
روش: اين پژوهش تجربي با طرح پيش آزمون - پس آزمون و پيگيري با گروه شاهد اجرا شد. از ميان بيماران اختلال هراس اجتماعي مراجعه کننده به کلينيک هاي روان شناختي شهر شيراز در سال 1389، 19 نفر به روش نمونه گيري هدفمند انتخاب و به صورت تصادفي در دو گروه آزمون (10 نفر) و شاهد (9 نفر) جايگزين شدند. پس از اجراي پيش آزمون که با استفاده از پرسشنامه سنجش علائم هراس اجتماعي و پرسشنامه فراشناخت به عمل آمد، گروه تجربي طي 8 جلسه هفتگي درمان فراشناختي ولز قرار گرفت. در حاليکه گروه شاهد مداخله دريافت نکرد. پس آزمون و پيگيري (3 ماه) با همان ابزار انجام گرفت.
يافته ها: از آنجا که کسب نمره بيشتر در باورهاي فراشناختي مثبت در مورد نگراني و اعتمادشناختي پايين نشان از شدت اين علائم در بيماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعي دارد، ميانگين اين نمرات در گروه مداخله در مرحله پس آزمون و پيگيري نسبت به گروه شاهد به ميزان معني داري پايين تر بود. يافته هاي تحليل کواريانس چند متغيره نشان داد که درمان فراشناختي در کاهش علائم باورهاي فراشناختي مثبت در مورد نگراني و اعتمادشناختي پايين در بيماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعي گروه آزمايش تاثير معناداري دارد.
نتيجه گيري: اين مداخله بر ارتقاي مهارت هاي انطباقي کارآمد و انعطاف پذير از طريق فرايندهاي فراشناختي و تاثير آن در کاهش علائم باورهاي فراشناختي مثبت در مورد نگراني و اعتمادشناختي پايين در بيماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعي تاکيد مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهادری، م.، و جهانبخش، م.، و کجباف، م.، و فرامرزی، س. (1391). اثربخشی درمان فراشناختی بر باورهای فراشناختی و اعتمادشناختی در بیماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعی. روان شناسی بالینی, 4(1 (پیاپی 13)), 33-41. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=155633Vancouver : کپی

بهادری محمدحسین، جهانبخش مرضیه، کجباف محمدباقر، فرامرزی سالار. اثربخشی درمان فراشناختی بر باورهای فراشناختی و اعتمادشناختی در بیماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعی. روان شناسی بالینی. 1391 [cited 2021November28];4(1 (پیاپی 13)):33-41. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=155633IEEE : کپی

بهادری، م.، جهانبخش، م.، کجباف، م.، فرامرزی، س.، 1391. اثربخشی درمان فراشناختی بر باورهای فراشناختی و اعتمادشناختی در بیماران مبتلا به اختلال هراس اجتماعی. روان شناسی بالینی, [online] 4(1 (پیاپی 13)), pp.33-41. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=155633. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی