برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کاربرد لجن فعال خشک ‌شده در جذب سرب و کادميوم: مدل ‌سازي ايزوترم و سينتيک واکنش ‌هاي جذب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات محیط زیست، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: فلزات سنگين نقش مهمي در زندگي موجودات دارند و غلظت بالاي آنها ممکن است تهديد بزرگي براي زندگي انسانها و ساير موجودات زنده باشد. از جمله روش ‌هايي که براي حذف اين فلزات استفاده شده، مي ‌توان به فرآيند جذب اشاره نمود. هدف از اين مطالعه، بازيابي دورريز شهري و استفاده از آن به ‌‌عنوان جاذب در حذف فلزات سرب و کادميوم از محيط ‌‌هاي آبي است.
روش بررسي: در اين مطالعه، حذف سرب و کادميوم توسط لجن فعال بررسي شد. جاذب لجن فعال از تصفيه ‌خانه فاضلاب صنايع شير، واقع در شهر تهران تهيه گرديد. آزمايش ها در سيستم ناپيوسته و بر روي 202 نمونه سنتتيک انجام شد. تاثير پارامترهاي
pH محلول، دوز جاذب، غلظت اوليه سرب و کادميوم و زمان تماس بررسي، همچنين متداول‌ ترين ايزوترم‌ و سينتيک ‌‌هاي جذب براي توصيف جذب فلزات و ديناميک واکنش ‌ها بررسي گرديد.
يافته ‌ها: در اين مطالعه با افزايش مقدار جاذب، زمان تماس و
pH محلول، راندمان حذف سرب و کادميوم افزايش يافت. حداکثر جذب سرب و کادميوم در pH محلول برابر با 6 به‌ دست آمد و زمان رسيدن به تعادل 180 دقيقه بود. ضمنا با افزايش غلظت اوليه سرب و کادميوم در محلول، راندمان حذف آنها کاهش يافت. نتايج حاصل از اين مطالعه، بيشترين همبستگي را با مدل ايزوترم لانگموير نوع 2 (R2>0.99) و سينتيک پخش بين ذره ‌اي (R2>0.94) نشان داد. حداکثر ظرفيت جذب سرب و کادميوم لجن فعال خشک‌ شده به ترتيب برابر 2.66 و 1.66mg/g به دست آمد. آناليز سينتيک واکنش‌ هاي جذب نشان داد حداکثر سرعت واکنش براي جذب سرب و کادميوم به ترتيب 0.045 و 0.041mg/g.min0.5 مي ‌باشد.
نتيجه ‌گيري: بر اساس نتايج مطالعه حاضر، لجن فعال خشک ‌‌شده را مي ‌توان به‌ عنوان جاذبي مناسب براي جداسازي فلزات سنگين سرب و کادميوم از محلول‌ هاي آبي به کار برد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی