برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اساتيد توسط دانشجويان: رويکردي جامع

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساختمان مرکزی، دانشگاه علوم پزشکی، میدان هفت تیر، شاهرود، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يکي از روش هاي ارزشيابي که امروزه کاربرد زيادي دارد، استفاده از نظر دانشجويان است. در اين فرايند توجه به نظرات مشتريان اصلي ارزشيابي (اساتيد) مهم مي باشد. هدف از اين مطالعه، مرور نظام مند مطالعات با موضوع نظرات اعضاي هيات علمي در مورد ارزشيابي اساتيد توسط دانشجويان مي باشد.
روش کار: در اين مطالعه 1750 خلاصه مقاله ارايه شده در سمينارهاي داخلي از سال 1358 و مقالات ارايه شده در بانکهاي اطلاعات علمي داخلي و خارجي (
Pub med، Scopus) با استفاده از واژه هاي ارزشيابي اساتيد، ارزشيابي دانشجو، خودارزيابي، کيفيت تدريس، ديدگاه اساتيد، روند آموزش، رضايت مندي، شيوه تدريس، مسوول ارزشيابي، بازخوراند ارزشيابي، ديدگاه اساتيد و علوم پزشکي مورد بررسي قرار گرفتند. در نهايت تعداد 47 مقاله پس از مرور اوليه و فراخوان از دانشگاه هاي مختلف انتخاب و توسط گروه محققين جداگانه بررسي و بر اساس معيارهاي تعريف شده در جلسات مشترک گروهي نتايج آنها ادغام شدند.
يافته ها: رضايت اساتيد از نتايج ارزشيابي در مجموع 47.8% و تاثير بازخورد نتايج ارزشيابي 71.2% گزارش شده است. بيشترين رضايت اساتيد از زمان انجام ارزشيابي (با ميانگين 65.5%) بوده و همچنين اکثريت آنها نيز مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي را بعنوان واحد ارزشيابي کننده، مناسب مي دانستند. ميانگين نمرات ارزشيابي اساتيد به روش خودارزيابي از ارزشيابي توسط دانشجويان بالاتر بوده و همبستگي بين نمرات پايين گزارش شده است.
نتيجه گيري: عدم رضايت مناسب اساتيد از اين نوع ارزشيابي و ضعف هاي موجود در جنبه هاي مختلف فرايند آن، ضرورت بازنگري در روش ارزشيابي و استفاده چند روش ارزشيابي را ايجاب مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 641
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی