برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 105 تا صفحه 124 .
 
عنوان مقاله: 

روابط مذهبي آل بويه با خلافت عباسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن
 
چکیده: 

خلافت عباسي از دوران معتصم عباسي به دليل غلبه ترکان بر دستگاه خلافت رو به ضعف و زوال نهاد. پريشاني اوضاع آن ها به ويژه در عصر متوکل و کشته شدن او به وسيله سپاهيان ترک در مجموع سبب تضعيف مقام خلافت در برابر حاکمان و اميران سياسي شد. کاهش قدرت سياسي خلفا موجب گشت تا اميرالامرهاي ترک عملا قدرت را به دست گرفته، خليفه را به ميل خود تغيير دهند. از اين رو پيش از اين ديلميان (احمد، معزالدوله) بر عراق دست يابند و نفوذ خود را بر خليفه تحميل نمايند، خليفه ابزار دست نظاميان ترک خود بود. اما اقدام هاي آل بويه به جهت تمايلات مذهبي شيعه که از نظر مذهبي به خليفه اعتقاد نداشتند و وي را بازيچه دست خود کرده بودند، سبب شد تا خلافت به جز قدرت سياسي، قدرت معنوي خود که همانا موجب مشروعيت حکومت ها در خلافت اسلامي مي گشت، بيش از پيش از دست دهد.
معزالدوله احمد بويه پس از دست يابي بر بغداد، ابتدا قصد داشت تا خلافت را براندازد و فردي علوي را جايگزين او کند، پس از مدتي به اين نتيجه رسيد که يک خليفه ضعيف و مطيع براي قدرت آل بويه بسيار مناسب تر از يک امامي علوي است پس از اين زمان علاوه بر ضعف مادي و سياسي خلافت مقام معنوي خليفه به جهت چيرگي آل بويه شيعه آسيب ديد و تا زمان قدرت گيري خليفه الناصر ادامه يافت.
آل بويه پس از تسلط بر بغداد سعي کردند تا سنت هاي تشيع را در بغداد و نواحي تحت فرمان خود احيا کنند. اين مساله با سياست مذهبي خلافت در تعارض بود، اما از طرف ديگر خلفاي عباسي جرات مخالفت با آن ها را نداشتند. اين اقدام ها سبب شد تا پس از درگيري نسل دوم آل بويه با يکديگر خلفا براي کم کردن قدرت آن ها پنهاني به رقباي آل بويه متوسل شوند و حتي از سلجوقيان براي درهم شکستن آن ها کمک بخواهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پناهی، ع. (1390). روابط مذهبی آل بویه با خلافت عباسی. فقه و تاریخ تمدن, 7(27), 105-124. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=154467Vancouver : کپی

پناهی عباس. روابط مذهبی آل بویه با خلافت عباسی. فقه و تاریخ تمدن. 1390 [cited 2021October20];7(27):105-124. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=154467IEEE : کپی

پناهی، ع.، 1390. روابط مذهبی آل بویه با خلافت عباسی. فقه و تاریخ تمدن, [online] 7(27), pp.105-124. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=154467. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 7926 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی