برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1390 , دوره  19 , شماره  95 ; از صفحه 65 تا صفحه 78 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر پکتين تغيير يافته مرکبات (MCP) و دوکسوروبيسين بر قدرت زيستايي، مورفولوژي و چرخه سلولي در دو دودمان سلولي سرطان پروستات انساني، DU-145 و LNCaP

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، پردیس علوم، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: سرطان پروستات از شايعترين سرطانها در دنيا بشمار مي رود بطوريکه در بين مردان دومين علت مرگ ناشي از سرطان مي باشد. در اين پژوهش اثر MCP (پکتازول) و دوکسوروبيسين (Dox) بر کاهش ميزان زيستايي و نيز تاثير آن بر آپوپتوز و چرخه سلولي در دودمان سلولي سرطان پروستات انساني يعني DU-145 و LNCaP مورد مطالعه قرار گرفته است.
مواد و روش ها: سلولهاي
DU-145 و LNCaP با غلظتهاي مختلف MCP و دوکسوروبيسين و يا ترکيبي از دو دارو مورد تيمار قرار گرفتند. زيستايي سلولها با استفاده از روش MTT، مورفولوژي سلولي با ميکروسکوپ معکوس و رنگ آميزي گيمسا و پيشرفت سيکل سلولي نيز از طريق روش فلوسايتومتري و با استفاده از نرم افزار فلوماکس بررسي شد.
نتايج: در سلولهاي
DU-145 و LNCaP تيمار با دوز IC50 دوکسوروبيسين، سبب چروکيده شدن سلولها و تيمار با دوز IC50 پکتازول موجب گرانوله و کوچک شدن سلولها شد درحالي که تيمار با ترکيب دو داروي پکتازول و دوکسوروبيسين باعث هم چروکيده شدن و هم گرانوله و کوچک شدن سلولها شد و در سلولهاي DU-145 قدرت زيستايي سلولها از ميزان 47.04% در تيمار با Dox به تنهايي تا ميزان %29.36 در تيمار با ترکيب دو داروي MCP و Dox کاهش نشان داد. در سلولهاي LNCaP قدرت زيستايي سلولها از ميزان 47.04% در تيمار با Dox به تنهايي تا ميزان %29.36 در تيمار با ترکيب دوکسوروبيسين گردد. در سلولهاي DU-145 ترکيب دو دارو سبب توقف چرخه سلولي در مرحله Sub G1 و آپوپتوز و در سلولهاي LNCaP موجب توقف چرخه سلولي در مرحله G2M مهار شد.
نتيجه گيري:
MCP سبب افزايش اثر دوکسوروبيسين در کاهش زيستايي سلولهاي DU-145 از طريق آپوپتوز و در سلولهاي LNCaP از راه توقف چرخه سلولي مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تهرانیان، ن.، و سپهری، ح.، و بیرامی جمال، ف.، و مهدی پور، پ.، و حسین نژاد، آ.، و صراف نژاد، ع.، و حاجی زاده، ا.، و دلفی، ل. (1390). بررسی اثر پکتین تغییر یافته مرکبات (MCP) و دوکسوروبیسین بر قدرت زیستایی, مورفولوژی و چرخه سلولی در دو دودمان سلولی سرطان پروستات انسانی, DU-145 و LNCaP. دانشور پزشکی, 19(95), 65-78. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=154171Vancouver : کپی

تهرانیان نجمه، سپهری حوری، بیرامی جمال فیروزه، مهدی پور پروین، حسین نژاد آرش، صراف نژاد عبدالفتاح، حاجی زاده ابراهیم، دلفی لادن. بررسی اثر پکتین تغییر یافته مرکبات (MCP) و دوکسوروبیسین بر قدرت زیستایی, مورفولوژی و چرخه سلولی در دو دودمان سلولی سرطان پروستات انسانی, DU-145 و LNCaP. دانشور پزشکی. 1390 [cited 2021August04];19(95):65-78. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=154171IEEE : کپی

تهرانیان، ن.، سپهری، ح.، بیرامی جمال، ف.، مهدی پور، پ.، حسین نژاد، آ.، صراف نژاد، ع.، حاجی زاده، ا.، دلفی، ل.، 1390. بررسی اثر پکتین تغییر یافته مرکبات (MCP) و دوکسوروبیسین بر قدرت زیستایی, مورفولوژی و چرخه سلولی در دو دودمان سلولی سرطان پروستات انسانی, DU-145 و LNCaP. دانشور پزشکی, [online] 19(95), pp.65-78. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=154171. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی