برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير دو Surface Sealant بر ميزان ريزنشت ترميم هاي كلاس V كامپوزيتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، خیابان امام، ابتدای بلوار دهه فجر، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، دانشکده دندانپزشکی، گروه آموزشی ترمیمی و زیبایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استرس ناشي از پليمريزه شدن کامپوزيت تمايل به ايجاد فضاهايي در سطح بين دندان و ترميم دارد. اين امکان وجود دارد که Surface sealantها مشکلات مربوط به ريزنشت در نواحي مارجينال را کاهش و يا از ايجاد آنها جلوگيري کنند. هدف اين مطالعه، بررسي تاثير دو نوع(Fortify and Optiguard) Surface sealant  بر ريزنشت ترميم هاي کلاس V کامپوزيتي بود.
روش بررسي: 23 دندان مولر سالم جمع آوري و در سطوح باکال و لينگوال دندان ها 45 حفره کلاس
V ايجاد شد، به گونه ايي که مارجين هاي اکلوزال در مينا و مارجين هاي سرويکال در سمان قرار گرفتند. نمونه ها به طور تصادفي به سه گروه 15 تايي تقسيم و با رزين کامپوزيت ترميم شدند. بعد از مراحل Finishing and Polishing، ترميم ها به جز گروه کنترل با يک Surface sealant سيل شدند. پس از تحمل شوک حرارتي، نمونه ها به مدت 4 ساعت در محلول نيترات نقره 50% قرار گرفتند. سپس نمونه ها به صورت طولي و در جهت باکولينگوال برش داده و توسط استريوميکروسکوپ چشمي به صورت Blind آناليز شدند. ريزنشت لبه اي در لبه هاي اکلوزال و سرويکال مورد ارزيابي قرار گرفتند. به منظور مقايسه ريزنشت در سه گروه از آزمون کروسکال واليس و براي مقايسه دو به دو از آزمون من ويتني استفاده شد.
يافته ها: در تمام گروه ها، در لبه اکلوزال و سرويکال درجاتي از ريزنشت مشاهده شد. در لبه سرويکال به طور معني داري ريزنشت بيشتر از لبه اکلوزال بود (
P=0.005). همچنين در لبه اکلوزال، گروه هاي مورد مطالعه اختلاف معني داري با هم نداشتند (P=0.66). فقط در لبه سرويکال،Fortify  به طور معني داري کمترين ميزان ريزنشت را نشان داد (P=0.003).
نتيجه گيري: سيلانت هاي ارزيابي شده تاثيرات مختلفي نشان دادند و
Fortify به طور معني داري ريزنشت لبه اي را کاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 72
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی