3 SID.ir | تفکر انتقادي در حوزه آموزش پرستاري ايران
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تفکر انتقادي در حوزه آموزش پرستاري ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: پرورش تفکر انتقادي از اهداف آموزش پرستاري در ايران است. شناخت وضعيت فعلي تفکر انتقادي پرستاران و دانشجويان پرستاري و ميزان تاثير شيوه هاي جاري آموزش در پرورش تفکر انتقادي مي تواند در تعيين ميزان کارايي و نارسايي هاي احتمالي سيستم آموزشي در اين زمينه موثر باشد. اين مطالعه مروري بر مطالعات منتشر شده در مورد تفکر انتقادي در حوزه پرستاري ايران است.
روش ها: مطالعه حاضر مروري است بر پژوهش هاي انجام شده در رابطه با تفکر انتقادي در حوزه پرستاري ايران با توجه ويژه به تاثير آموزش دانشگاهي بر تفکر انتقادي دانشجويان پرستاري. مطالعه با شيوه مرور سيستماتيک منابع اطلاعاتي داخلي شاملiranmedex ، SID، magiran از سال 81 تا 88 و منابع کتابخانه اي انجام شده است. همچنين از ساير منابع اطلاعاتي مانند pubmed و Elsevier جهت غني شدن بحث و نقد استفاده شده است. کليد واژه هاي مورد استفاده شامل تفکر انتقادي، پرستاري و آموزش پرستاري بود.
نتايج: مرور مطالعات انجام شده در کشور نشان مي دهد که نمره توانايي تفکر انتقادي پرستاران و دانشجويان پرستاري در حد پايين است و تحصيلات دانشگاهي تاثير قابل توجهي در بهبود اين مهارت نداشته است.
نتيجه گيري: پايين بودن نمره تفکر انتقادي دانشجويان مبين لزوم بازنگري در شيوه هاي آموزشي فعلي است. با اين وجود لازم است ناکارايي احتمالي ابزارهاي مورد استفاده در سنجش اين مهارت را نيز مدنظر داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی