برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مراقبت از دهان در بيماران بستري در بخش مراقبت هاي ويژه: مروري بر شواهد تحقيقاتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، کیلومتر 5 بلوار قطب راوندی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت بهداشت دهان در ICU و فقدان پروتکل در اين زمينه، مطالعه حاضر با هدف بررسي متون و ارائه پروتکلي مبتني بر شواهد در خصوص بهداشت دهان بيماران بستري در بخش هاي مراقبت ويژه انجام شد.
مواد و روش ها: تعداد 45 مقاله تحقيقي، مروري و متاآناليز منتشر شده از سال 2001 تا پايان 2010 ميلادي در زمينه مراقبت از دهان در بيماران
ICU از طريق جستجوي مقالات انگليسي زبان داراي متن کامل قابل دسترسي در پايگاه هاي Pubmed، Ovid، Elsevier، ProQuest و Google با استفاده از کليدواژه هاي oral care، mouth care، critical care و intensive care در عنوان و يا چکیده جستجو شده و مورد بررسي قرار گرفتند.
نتايج: بيماران
ICU به دلايلي مانند اختلال ايمني، وجود لوله تراشه، عوارض جانبي داروها، کاهش دريافت مايعات و عدم وجود بلع، مستعد ايجاد پلاک دندان و بروز پنوموني مربوط به ونتيلاتور هستند. با وجود اين، مراقبت از دهان در اين بخش به صورت مناسب انجام نشده و فقدان يک پروتکل استاندارد براي اين مراقبت، در اين امر موثر است. بررسي ها نشان مي دهند که مداخلاتي مانند تميز کردن دهان با مسواک و خمير دندان، برس زدن تمام سطوح دندان ها، زبان و کام و نيز استفاده از محلول کلرهگزيدين تا حد زيادي در جلوگيري از پنوموني موثر بوده اند.
نتيجه گيري: رعايت بهداشت دهان باعث کاهش بروز پنوموني مربوط به ونتيلاتور شده و بررسي بيمار، مداخلات مکانيکي و دارويي از موارد مهم در مراقبت از دهان هستند. کاربرد پروتکل ارائه شده در اين مقاله مي تواند به اطمينان از رعايت حداقل مراقبت از دهان کمک کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 631
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی