برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ترکيب و ميزان زباله هاي توليدي شهر کاشان در سال 1388

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، دانشکده محیط زیست و انرژی، گروه محیط زیست
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از مهمترين مشکلات زيست محيطي بي توجهي به مديريت مواد زائد جامد است. تنوع کمي و کيفي ترکيبات زباله، توسعه بي رويه شهرها و عدم تکنولوژي مناسب دفع، باعث ايجاد مشکلات ويژه اي شده است که رفع آنها با بررسي دقيق و هماهنگي علم و تجربه در قالب يک مديريت صحيح امکان پذير است.
مواد و روش ها: اين مطالعه توصيفي در بازه زماني 12 ماه از ابتداي سال 1388 بر روي زباله هاي شهر کاشان انجام شد. هر ماه يک نمونه به صورت تصادفي برطبق دستور العمل استاندارد برداشته شده و آناليز فيزيکي انجام گرفت.
نتايج: نتايج پژوهش نشان داد که شهر کاشان روزانه به طور متوسط 185 تن زباله دارد که حدود 75.5 درصد آن را مواد فساد پذير تشکيل مي دهد. متوسط سرانه توليد روزانه زباله 638 گرم به ازاي هر نفر در روز و متوسط چگالي زباله در ايستگاه انتقال 194 کيلوگرم بر متر مکعب بود. آهن فراوان ترين فلز اندازه گيري شده در شيرابه زباله بود.
نتيجه گيري: بررسي کمي زباله هاي شهر کاشان نشان داد که درصد بالايي از زباله به مواد فساد پذير و بعد از آن پلاستيک و سپس به کاغذ و کارتن اختصاص دارد. با توجه به اينکه پيشگيري از اثرات نامطلوب زيست محيطي مواد زائد جامد در اولويت بوده و اين امر با اعمال روش هاي مديريتي مناسب به دست مي آيد، لذا آموزش همگاني جهت تفکيک زباله ها در مبدا، کاهش حجم زباله توليدي و در پي آن کاهش حجم شيرابه و نحوه صحيح بازيافت، جمع آوري و دفع زباله توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 297
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی