برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين عوامل موثر بر انتخاب نوع زايمان توسط زنان باردار در شهرستان کاشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، کیلومتر 5 بلوار قطب راوندی، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به افزايش سزارين و براي شناسايي پديده هايي که در اين زمينه تاثير دارند، اين پژوهش با هدف بررسي ديدگاه هاي پزشکان متخصص و دستياران زنان در کاشان در خصوص نوع زايمان و دلايل آمار بالاي سزارين انجام شده است.
مواد و روش ها: در اين تحقيق تحليل محتوي، اطلاعات به صورت مصاحبه نيمه ساختاري جمع آوري گرديد. در نهايت، 11 نفر پزشک و دستيار زنان در مطالعه شرکت کردند. انتخاب شرکت کننده براي متخصصين به روش مبتني بر هدف بود. دو نفر اول از داوطلبين در دسترس و نفرات بعدي با رعايت تنوع از نظر ديدگاه و سابقه کاري و به پيشنهاد شرکت کنندگان انتخاب مي شدند. تجزيه و تحليل داده ها در اين مطالعه، به روش شيواکومجرن صورت گرفت. پس از بازخواني متن داده ها، جملات و مفاهيم کليدي موجود در آن استخراج و طبقه بندي نهايي انجام شد.
نتايج: يافته هاي مطالعه نشان داد ترس از درد زايمان عامل مهمي در ترغيب بيمار و همراهان وي در انتخاب سزارين است. داشتن تجربه خوب از زايمان قبلي از عوامل موثر در انتخاب زايمان طبيعي ذکر شد. فاکتورهاي موثر بر انتخاب نوع زايمان در چهار طبقه شامل عوامل مربوط به بيمار، شرايط زايمان، فرهنگ جامعه و پيامدهاي سزارين و زايمان طبيعي قرار گرفته که برخي از آنها تسهيل کننده سزارين و برخي تسهيل کننده زايمان طبيعي بودند.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج حاصل از اين مطالعه بايستي توجه به عوامل مختلف موثر بر انتخاب نوع زايمان مورد تاکيد قرار گيرند. توجه به ترس بيمار از درد زايمان و خوشايندسازي تجربه زايمان و فرهنگ سازي اهميت ويژه اي دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 202
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی