برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر دوزهاي درماني متفاوت ايبوپروفن بر فعاليت آنزيم آدنوزين دآميناز در دماهاي فيزيولوژيک و پاتولوژيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی، مرکز تحقیقات پروتئومیکس بالینی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آدنوزين دآميناز (Adenosine deaminase, ADA) يک آنزيم کاتابوليک پورين مي باشد که آدنوزين و '2-داکسي آدنوزين را به طور برگشت ناپذير دآمينه مي کند.ADA  در رشد سيستم ايمني دخالت داشته در فرايند التهاب نيز درگير است. در اين پژوهش اثر تقويت کنندگي سه دوز متفاوت ايبوپروفن به عنوان يکي از داروهاي ضد التهاب بر فعاليت اين آنزيم در دماهاي فيزيولوژيک و پاتولوژيک بررسي شده است.
مواد و روش ها: فعاليت آدنوزين دآميناز در دو دماي 37 و 42 درجه در حضور و عدم حضور دارو از طريق اسپکترومتري در طول موج
265 nm سنجش شد.
يافته ها: دوز بالا و پايين ايبوپروفن در دماي 37 درجه اثر فعال کنندگي بر آنزيم داشته، حساسيت آنزيم به اثر سوبسترا را تعديل مي کند. هم چنين از يک طرف اثر ضد التهابي آدنوزين با کاهش غلظت آن را کاهش داده و از طرف ديگر بر سيستم ايمني اثر مثبتي را اعمال مي کند. دماي 42 درجه اثر تقويت فعاليت آنزيم توسط ايبوپروفن را کاهش داده و ايبوپروفن در اين دما اثر دما بر وابستگي فعاليت آنزيم به سوبسترايش را نيز تعديل مي کند. اثرات ايبوپروفن بر سيستم ايمني و ضد التهاب بودن آدنوزين در 42 درجه کم تر است
.
نتيجه گيري: ايبوپروفن يک فعال کننده قطعي براي آدنوزين دآميناز بوده در نتيجه براي شرايط نقص ايمني مي تواند مفيد باشد. اين دارو با توجه به فقدان فعال کننده تاکنون براي اين آنزيم اهميت دارد. ايبوپروفن اثر ضد التهابي آدنوزين را کم رنگ مي کند. آزمايشات in vivo در مطالعات بعدي مورد نياز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 127
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی