برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  9 , شماره  28 ; از صفحه 29 تا صفحه 50 .
 
عنوان مقاله: 

رويکرد التفاتي به ادراک حسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف از مقاله حاضر بررسي نظريه التفاتي در باب ادراک حسي است. اين نظريه تلاشي براي ارائه تبييني از ادراک حسي است که درصدد است افزون بر موارد ادراک حسي غيرواقعي ارتباط ذهن با عين در ادراک حسي واقعي را نيز توجيه کند .
در اين نظريه، ادراک حسي، اعم از واقعي و غيرواقعي، عبارت است از يک حالت ذهني التفاتي که بازنمودي را عرضه مي کند. با اينکه اکثر التفات گرايان متعلق تجربه حسي را شي فيزيکي مي دانند اما در نظر آنان شي فيزيکي در تحقق ادراک حسي ضرورتي ندارد و به بيان ديگر، ارتباط ذهن با عين شرط لازم شکل گيري ادراک حسي نيست. بنابراين، مي توان نتيجه گرفت که تبيين التفات گرايانه از ادراک حسي، با اين فهم شهودي که حواس مي توانند جهان فيزيکي را بر فاعل شناسا عرضه کنند، هماهنگ نيست و از اين رو، با نوعي شکاکيت قابل جمع است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی، س.، و سعیدی مهر، م. (1390). رویکرد التفاتی به ادراک حسی. آینه معرفت, 9(28), 29-50. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152637Vancouver : کپی

موسوی سیده مریم، سعیدی مهر محمد. رویکرد التفاتی به ادراک حسی. آینه معرفت. 1390 [cited 2021October22];9(28):29-50. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152637IEEE : کپی

موسوی، س.، سعیدی مهر، م.، 1390. رویکرد التفاتی به ادراک حسی. آینه معرفت, [online] 9(28), pp.29-50. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152637. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 247 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی