برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي متوسط زمان ماند IUD و علل منجر به خروج آن در زنان مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني گناباد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و اهداف: اجراي موثر برنامه هاي تنظيم خانواده و روشهاي پيشگيري از حاملگي علاوه بر كنترل رشد جمعيت، زندگي ميليون ها كودك را نجات بخشيده و با حفظ زندگي مادران موجب استحكام خانواده ها مي گردد. اما آنچه حایز اهميت مي باشد تداوم استفاده از اين روشهاست. استفاده از IUD به عنوان يك روش شايع و موثر با مشكلات يا عوارض مواجه بوده و مانع اثر بخشي آن مي شود. به همين جهت اطلاع از زمان تداوم IUD و دلايل خروج زود هنگام آن و اصلاح اين عوامل ضروري به نظر مي رسد. لذا تحقيق حاضر با هدف تعيين زمان ماند IUD و عوامل منجر به خروج آن در زنان مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني شهرستان گناباد انجام گرفت.
مواد و روش كار: اين پژوهش از نوع توصيفي - تحليلي و مقطعي مي باشد كه بر روي تمام زنان در سن باروري مراجعه كننده به مراكز بهداشتي درماني گناباد انجام گرفت. بدين منظور به طريق مبتني بر هدف 273 نفر از زناني كه جهت پيشگيري از حاملگي   IUD استفاده مي كرده و به دلايل مختلف جهت برداشتن يا به علت خروج آن مراجعه مي كردند. به عنوان نمونه انتخاب گرديدند. اطلاعات لازم از طريق پرسشنامه جمع آوري و با استفاده از نرم افزارهاي آمار توصيفي و استنباط و با كمك آزمونهاي مجذور كاي و آناليز واريانس مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: براساس يافته هاي پژوهش 69.6% زنان مورد بررسي را گروه سني 39-30 ساله شامل مي شدند. 60.8% آنان داراي 3-1 فرزند بودند و 53.8% آنها قبلا از ساير روشهاي پيشگيري استفاده كرده بودند كه مدت ماند IUD در اين گروه با زناني كه سابقه استفاده از ديگر روشها را نداشتند از نظر آماري اختلافي معني دار داشت .(P<0.05) تنها 40.3% زنان با آموزش قبلي مراقبت و كنترل IUD را کاملا انجام می دادند. در بيشترين درصد زنان 31.2% آنان تداوم استفاده از IUD 48-37 ماه، در 28.2% بيشتر از چهار سال و در ساير آنان كمتر از سه سال بود. خونريزي (23.1%)، اتمام دوره (37.35%) تصميم به حامله شدن (12.5%) از شايعترين علل خروج يا برداشتن IUD بودند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين بررسي به دلايلي چون انتخاب نامناسب اين روش. ضعف در آگاهي و مراقبتهاي مربوطه و بروز برخي عوارض يا تصميم به حامله شدن مدت زمان استفاده IUD كم و اثر بخشي آن نيز كاهش یافته است. لذا آموزش و تشويق و كمك به خانواده (زن و شوهر به طور مشترك) جهت انتخاب بجا و استفاده طولاني تر و روشهاي پيشگيري كه منجر به افزايش اثر بخشي و كاهش هزينه هاي صرف شده خواهد شد، بيش از پيش پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

محمدپور، ع.، و مجتبوی، س.، و قهرمانی، م.، و عطاری، ع. (1382). بررسی متوسط زمان ماند IUD و علل منجر به خروج آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی گناباد. افق دانش, 9(1), 18-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15248Vancouver : کپی

محمدپور علی، مجتبوی سیدجواد، قهرمانی محمد، عطاری علیرضا. بررسی متوسط زمان ماند IUD و علل منجر به خروج آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی گناباد. افق دانش. 1382 [cited 2021April12];9(1):18-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15248IEEE : کپی

محمدپور، ع.، مجتبوی، س.، قهرمانی، م.، عطاری، ع.، 1382. بررسی متوسط زمان ماند IUD و علل منجر به خروج آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی گناباد. افق دانش, [online] 9(1), pp.18-23. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15248>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی