برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  8 , شماره  19 ; از صفحه 55 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

روند تحولات نفار در معماري بومي مازندران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه آموزش عالی طبری، بابل، ایران
 
چکیده: 

در منطقه شمال ايران با توجه به فرهنگ و شرايط خاص آب و هوايي اين ناحيه که تا حدي با ساير نواحي ايران تفاوت دارد، در طول زمان، معماري خاصي شکل گرفته که برخاسته از فرهنگ برون گرا با ريشه هاي ايراني و اسلامي بوده است. سقانفار، نوعي نفار است که به نام حضرت ابوالفضل، ساقي لب تشنگان کربلا بنا شده است.
مبحث اصلي اين مقاله با توجه به پژوهش هاي ميداني مطالعه و شناخت نفارها و سير تکاملي آن به سقانفار، و شناخت معماري بومي مازندران و انعکاس اعتقادات و باورهاي آييني و مذهبي مردمان بومي مازندران در معماري سقانفارها و تکايا به دنبال آن در آداب و رسوم ماه محرم است.
اين گونه معماري توسط روستاييان ابداع و کامل شد و توسط آنها نيز مراقبت و حفاظت شده و مي شود. معماري سقانفارها، جزيي از معماري بومي و روستايي اين منطقه محسوب مي شود و تنها گونه معماري است که براي يک شخص «حضرت ابوالفضل» ساخته شده و در جهت حفاظت و پاسداري از فرهنگ ارزشمند «عاشورا» رواج يافته است.
فرضيه مقاله اين است که سقانفارها، حلقه اي از تاريخ معماري ايران است که به دليل عدم مطالعات و پژوهش هاي مناسب و کامل مغفول مانده اند. اين مقاله سعي دارد با شناخت اين نوع بناها و کشف ريشه هاي معماري آنها، بتواند کمکي باشد در راستاي شناخت اصالت هاي بومي و استفاده از آنها در بازپيرايي معماري معاصر از آفت هايي که از جوانب مختلف بدان وارد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رفیعی، ز. (1390). روند تحولات نفار در معماری بومی مازندران. باغ نظر, 8(19), 55-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152311Vancouver : کپی

رفیعی زهرا. روند تحولات نفار در معماری بومی مازندران. باغ نظر. 1390 [cited 2021July28];8(19):55-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152311IEEE : کپی

رفیعی، ز.، 1390. روند تحولات نفار در معماری بومی مازندران. باغ نظر, [online] 8(19), pp.55-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152311. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 288 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی