برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آرا لغوي شمس قيس رازي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه ارومیه
 
چکیده: 

نخستين سطح از تمامي آثار مکتوب که بي توجه به آن، فهم دقيق و درست متن ناممکن مي نمايد، لايه زباني است؛ از اين لحاظ، تمامي نويسندگان در حوزه هاي گوناگون علمي، جسته گريخته و بصورت پراکنده به مباحث و مقوله هاي زباني نيز پرداخته اند و در باب مسائل خاص املايي، ساختاري و معنايي اظهار نظر نموده اند؛ بخصوص در مواردي که موضوع اثر با جهات فني و بلاغي نيز ارتباط دارد، اين نکته بيشتر به چشم مي آيد. يکي از مهم ترين آثار زبان فارسي که در موضوع بلاغت و فنون ادبي تاليف شده، المعجم في معايير اشعار العجم شمس قيس رازي است که نويسنده در جاي جاي آن به مباحث زباني و لغوي نيز پرداخته و بخصوص در باب ساختار و اشتقاق بعضي واژگان، اظهار نظرهايي نموده است. با توجه به پيشرفت هاي فراواني که در سده هاي اخير در زمينه هاي گوناگون دانش زبان شناسي، بخصوص زبان شناسي تاريخي به وجود آمده است، مي توان با دقت بيشتري به بررسي و تجزيه و تحليل اين اظهار نظرها پرداخت.
نويسنده در اين جستار در پي آن است که با تکيه بر معيارها و موازين زبان شناختي و دستوري، وجوه اشتقاقي را که شمس قيس در کتاب خود بيان نموده است، بررسي و درستي يا نادرستي آنها را اثبات نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کوشش، ر. (1390). آرا لغوی شمس قیس رازی. متن شناسی ادب فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 47(4 (پیاپی 12)), 53-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152192Vancouver : کپی

کوشش رحیم. آرا لغوی شمس قیس رازی. متن شناسی ادب فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1390 [cited 2021November27];47(4 (پیاپی 12)):53-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152192IEEE : کپی

کوشش، ر.، 1390. آرا لغوی شمس قیس رازی. متن شناسی ادب فارسی (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 47(4 (پیاپی 12)), pp.53-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152192. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی