برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه راديوگرافي معمولي و ديجيتال در ارزيابي ترميم ضايعات استخواني در فک سگ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* همدان، خ شهید فهمیده، روبروی بوستان مردم، دانشکده دندانپزشکی، گروه رادیولوژی فک و صورت
 
چکیده: 

مقدمه: نقايص استخواني فک منشا عوارض بسياري براي بيماران مي باشد و ترميم کامل استخوان يک هدف ايده آل در درمان هاي رژنراتيو محسوب مي شود. بررسي هيستولوژيک مي تواند به عنوان يک معيار استاندارد مطرح باشد؛ اما در موارد باليني تکنيک هاي تشخيصي غيرمهاجم مورد نياز است. هدف از اين مطالعه، بررسي دقت راديوگرافي ديجيتال در مقايسه با راديوگرافي معمولي در تعيين ميزان ترميم استخوان در طول زمان، بود.
مواد و روش ها: در اين تحقيق تجربي ابتدا دندان هاي پرمولر 4 سگ در هر چهار کوادرانت کشيده شد، سه ماه بعد در هر نيم فک در هر سگ، حفره اي به ابعاد
5×5 mm ايجاد شد. 15، 30، 45 و 60 روز بعد، راديوگرافي معمولي و ديجيتال از ناحيه به عمل آمد، در هر مرحله نمونه برداري انجام شد و مورد بررسي هيستومورفومتري قرار گرفت. در هر مرحله دانسيته استخوان در هر دو نوع راديوگرافي مشخص شده و با درصد تشکيل استخوان تعيين شده به روش هيستومورفومتري مقايسه شد. اطلاعات به دست آمده با آزمون واريانس داده هاي تکراري و آزمون t زوج توسط نرم افزار SPSS آناليز گرديد.
يافته ها: در همه زمان هاي مطالعه، اختلاف بين دو روش راديوگرافي و هيستومورفومتري معني دار بود. در روزهاي 15 و 60، اختلاف معني دار بين دو روش راديوگرافي معمولي و ديجيتال وجود داشت؛ به طوري که اختلاف راديوگرافي ديجيتال و هيستوموفومتري کمتر از راديوگرافي معمولي و هيستومورفومتري بود. در حالي که در روزهاي 30 و 45، اختلاف معني داري بين دو روش راديوگرافي مشاهده نشد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل از اين مطالعه، راديوگرافي ديجيتال، مراحل اوليه و نهايي ترميم ضايعات استخواني را بهتر نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی