برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فانتزي، چيستي و تاريخچه آن در ادبيات جهان و ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

فانتزي، تخيلي ترين گونه داستان است. در فانتزي، نويسندگان با گذر از جهان واقع و نقض قوانين و چارچوب هاي جاري و دست و پاگير آن، جهاني ثانوي با قواعد نو خلق مي کنند.. جهاني که مملو از عناصر و حوادث شگفت انگيز، موجودات خارق العاده و فضايي خيال است. فانتزي نويسان در اين آثار به اکتشاف در اين آثار به اکتشاف در آن سوي تجربه ها مي انديشند و در تلاش اند با ايجاد حيرت و شگفتي، انسان محاط در عالم علم و خرد را در سرزمين داستان به آرزوهاي ناممکن خود برسانند. نخستين فانتزي ها در غرب، در قرن نوزدهم، در بريتانياي عصر ويکتوريا خلق شدند. با گذر زمان و فراهم شدن زمينه هاي اجتماعي و فرهنگي در ديگر کشورها همچون آمريکا، ايتاليا، فرانسه، سوئد و آلمان نيز فانتزي هاي ارزشمندي به نگارش در آمدند.
نخستين فانتزي هاي ايراني در اوايل دهه 1300 هجري شمسي نوشته شدند، اما به دليل فقدان زمينه هاي اجتماعي، تقليدهايي خام و نارسا از آب در آمدند. اگرچه در ادامه، شاهد ترجمه هاي درخشاني از بهترين آثار فانتزي جهان هستيم، اما توجه به تاليف فانتزي به شکل انبوه، به دليل فراهم نبودن اسباب لازم، تا پايان دهه 60 ميسر نشد. سرانجام در اوايل دهه 70، پس از پايان جنگ ايران و عراق، با بازگشتن آرامش به فضا، تاليف فانتزي ابتدا به شکلي کمرنگ و در ادامه تا امروز به شکل مستمر دنبال شده است.
در اين مقاله پس از تعريف فانتزي و بحثي در چيستي آن، کوشش مي شود تا از طريق بررسي تاريخچه و تکامل فانتزي در ادبيات فارسي، وضعيت امروزي آن نشان داده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی، م.، و جمالی، ع. (1388). فانتزی, چیستی و تاریخچه آن در ادبیات جهان و ایران. ادب فارسی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 1(2), 61-74. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152051Vancouver : کپی

موسوی مصطفی، جمالی عاطفه. فانتزی, چیستی و تاریخچه آن در ادبیات جهان و ایران. ادب فارسی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1388 [cited 2021October22];1(2):61-74. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152051IEEE : کپی

موسوی، م.، جمالی، ع.، 1388. فانتزی, چیستی و تاریخچه آن در ادبیات جهان و ایران. ادب فارسی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 1(2), pp.61-74. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=152051. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3002 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی