برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  11 ; از صفحه 902 تا صفحه 907 .
 
عنوان مقاله: 

نتايج درماني و رضايت از بهبودي در جراحي آندوسكوپي بيني و سينوسها بيمارستان امام، 81-1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: با گسترش روزافزون دانش پزشكي، روشهاي نويني براي درمان بيماريها ابداع مي شوند. از اين جمله مي توان عمل آندوسكوپيك سينوس هاFunctional Endoscopic Sinus Surgery (FESS)  رانام برد. با توجه به اهميت آندوسكوپي درتشخيص و درمان بيماريهاي بيني و سينوس، ارزيابي نتايج حاصله از اين گونه اعمال جراحي و ميزان رضايت بيماران عمل شده مورد توجه قرار گرفت.
مواد و روش ها: در اين مطالعه گذشته نگر پرونده بيماراني كه در پنج ساله اخير در مجتمع بيمارستاني امام‌ خميني (ره) جهت FESS بستري شده و تحت عمل جراحي قرار گرفته اند را مورد بررسي قرار داده ايم. در اين پژوهش مشخصات بيماران، شكايت موقع مراجعه، طول مدت بيماري قبل از عمل جراحي آندوسكوپيك، عوامل زمينه ‌ساز، علائم باليني موقع مراجعه، اقدامات جراحي، عوارض بعد از عمل و ميزان رضايت بعداز عمل جراحي آندوسكوپيك سينوس مورد ارزيابي قرار گرفته است. در اين طرح ميزان رضايت بر اساس پيگيري بيماران در مدت 1‌ساله بعد از عمل جراحي مي باشد و اطلاعات آن بر اساس بهبود علائم بيماري و رضايت بيماران و يا عدم بهبود كامل و شكايت از باقي ماندن برخي از علائم و همچنين معاينه بيماران تيظيم شده است.
يافته‌ ها: در اين مطالعه از 93 پرونده موجود 70 پرونده از لحاظ اطلاعات مورد نياز قابل بررسي بود كه نتايج زير بدست آمده است: بهبودي كامل در 66% بيماران، بهبودي نسبي در 27.5% و عدم بهبودي در 6.5% مشاهده گرديد و هيچكدام از بيماران بدتر شدن علائم بيماري را نسبت به علائم موقع مراجعه ذكر نكردند.
نتيجه ‌گيري و توصيه‌ ها: با توجه به نتايج بالا مي توان بيان نمود كه عمل جراحي آندوسكوپيك سينوس روش موثر در درمان بيماريهاي مزمن سينوسي مي باشد، كه نسبت به روشهاي پيشين كارآمدتر بوده و در عين حال بيمار پس از عمل جراحي ناراحتي كمتري دارد. لذا توصيه مي شود با توسعه امكانات در مراكز دانشگاهي و درماني موجبات گسترش و ارتقاء اين روش درماني مفيد، هر چه بيشتر فراهم گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 127
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی