1 SID.ir | بررسي ارتباط آلل هاي DQA1, DQB1 و HLA-DRB با بيماران ايراني مبتلا به لوسمي ميلوئيد مزمن به روش PCR-ssp
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط آلل هاي DQA1, DQB1 و HLA-DRB با بيماران ايراني مبتلا به لوسمي ميلوئيد مزمن به روش PCR-ssp

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: بيماري لوسمي ميلوئيدي يكي از مهم ترين بيماري‌هاي بدخيم سيستم خونسازي مي باشد كه دنياي امروز به آن دچار است. مطالعات انجام شده در ساير ملل نشان داده‌اند كه فاكتورهاي ايمونوژنتيكي نقش بسزايي در ابتلا به لوسمي دارند. در اين مطالعه براي نخستين بار در ايران، نسبت به شناسايي فاكتورهاي ايمونوژنتيكي مستعد كننده (و يا محافظت‌كننده) در بيماران و افراد كنترل ايراني در ابتلا به بيماري‌هاي لوسمي‌ ميلوئيدي حاد(AML)و مزمن (CML) اقدام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت تحليلي و به روش مورد ـ شاهد (Case-Control)  صورت گرفته است. بدين منظور تعداد 50 نفر از بيماران مبتلا به لوسمي ميلوئيد مزمن به همراه 80 نفر شاهد سالم، از نظر فراواني آلل‌هاي HLA كلاس II (شامل HLA-DRB, DQA1, DQB1) به روش PCR-SSP مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته‌ها: نتايج حاصل ‌شده در بيماران لوسمي ميلوئيد مزمن بيانگر نقش محافظت‌كننده آلل HLA-DRB1*1302 از لوكوس DRB و نقش مستعد كننده آلل HLA-DQB1*03011 و نقش محافظت كننده آلل هاي HLA-DQB1*0604 و DQB1*03032 از لوكوس DQB1 با P.value اصلاح شده از نظر آماري معني‌ دار مي باشند اما در لوكوس DQA1 آلل‌هاي محافظت كننده يا مستعد كننده يافت نشد. در بررسي هاپلوتيپ‌ هاي اين بيماران هم نقش مستعد كنندگي هاپلوتيپ DQA1*0505 HLA-DRB1*11/-DQB1*03011/- با P.value اصلاح شده از نظر آماري معني‌دار مي باشد.
نتيجه‌ گيري و توصيه‌ ها: با توجه به نتايج بدست آمده، آلل هاي HLA-DR/DQ مي توانند در ابتلا و يا پيشگيري از بيماري لوسمي ميلوئيدي مزمن (CML) نقش بارزي داشته باشند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی