برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
دي 1379 , دوره  8 , شماره  30 ; از صفحه 23 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آثار ضد دردي عصاره متانولي اسطوخودوس (Lavandula off) و مطالعه هيستوپاتولوژيك آن در موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بعضي از گياهان تسکين دهنده درد هستند. هدف از اين تحقيق بررسي اثر ضددردي گياه اسطوخودوس است که به طور سنتي به عنوان آرامبخش، ضد درد و ضد ميگرن به کار مي‌رود.براي اظهار نظر درباره اثر ضد دردي اين گياه سعي شده با استفاده از حيوانات آزمايشگاهي در مورد اين باور سنتي، قضاوت علمي شود.
اولين قدم عصاره گيري از گياه مورد نظر بود که به دو طريق سوکسله و پرکوله صورت گرفت. از اين عصاره‌ها محلول‌هايي با غلظت مشخص تهيه گرديد. آثار ضد دردي عصاره با دو تست Tail-Flick و فرمالين مورد ارزيابي قرار گرفت. حيوان آزمايشگاهي مورد استفاده موش‌هاي سفيد کوچک (albino) از جنس نر، جوان و با محدوده وزني 27-20 گرم بودند که به گروه‌هاي 7 تايي تقسيم شدند. به گروه کنترل ml/kg 10 نرمال سالين به صورت IP تزريق گرديد. به ساير گروه ها نيز به ترتيب دوزهاي 100، 200، 300، 500، 1000 و 2000 ميلي‌گرم بر کيلوگرم وزن بدن موش از عصاره سوکسله به صورت IP تزريق و آثار ضددردي با تست Tail-Flick ارزيابي شد. نتايج نشانگر اين است که عصاره حاصل از روش سوکسله با دوز mg/kg 1000 آثار ضد دردي معناداري نسبت به گروه کنترل ايجاد مي‌کند (P<0.01).
سپس عصاره حاصل از روش پرکوله با دوز mg/kg1000 به صورت IP تزريق شد که آثار ضد دردي بهتري را نشان داد. در مرحله بعد آثار ضددردي عصاره حاصل از روش پرکوله با دوز mg/kg 1000 با تست فرمالين مورد ارزيابي قرار گرفت که آثار ضد دردي معناداري را نسبت به گروه کنترل نشان داد(P<0.01) .
پيش درماني حيوانات با نالوکسان تاثيري در اثر ضددردي عصاره نداشته و لذا احتمال دخالت گيرنده‌هاي اپيوئيدي، در اثر ضد دردي عصاره منتفي است. با توجه به نتايج فوق و با مقايسه اثر ضددردي دوز موثر عصاره با آسپرين و مورفين به نظر مي‌رسد که آثار ضد دردي عصاره ناشي از تأثيرش بر روي فرايندهاي التهابي است.
در بررسي هيستوپاتولوژيک، احتقان کبد و کليه ناشي از عصاره مشاهده گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حیدری، م.، و خشنودمنصورخانی، م.، و رضوانی، ح. (1379). بررسی آثار ضد دردی عصاره متانولی اسطوخودوس (Lavandula off) و مطالعه هیستوپاتولوژیک آن در موش سوری. دانشور پزشکی, 8(30), 23-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15124Vancouver : کپی

حیدری محمودرضا، خشنودمنصورخانی محمدجواد، رضوانی حسن. بررسی آثار ضد دردی عصاره متانولی اسطوخودوس (Lavandula off) و مطالعه هیستوپاتولوژیک آن در موش سوری. دانشور پزشکی. 1379 [cited 2021September29];8(30):23-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15124IEEE : کپی

حیدری، م.، خشنودمنصورخانی، م.، رضوانی، ح.، 1379. بررسی آثار ضد دردی عصاره متانولی اسطوخودوس (Lavandula off) و مطالعه هیستوپاتولوژیک آن در موش سوری. دانشور پزشکی, [online] 8(30), pp.23-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=15124. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 163 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی